Arazi affına süre uzatımı

Türkiye'de tarım arazilerine izin ve ruhsat almadan kurulan fabrika ve sanayi tesislerine getirilen arazi affının süresi uzatılıyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Türkiye'de tarım arazilerine izin ve ruhsat almadan kurulan fabrika ve sanayi tesislerine getirilen arazi affının süresi uzatılıyor. Doğal dengeyi bozmadığı tespit edilen ve tarım arazileri üzerinde fabrikası ve sanayi tesisi bulunanlar altı ay içinde başvurmaları halinde bu tesislere ruhsat alabilecek.
TBMM'de 3 Temmuz 2005'te kabul edilen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nun geçici 1. maddesi ile 'arazi affı' öngörüldü. Buna göre, 11 Ekim 2004 tarihinden önce tarım arazilerini gerekli izinler alınmadan tarım dışı kullananlara altı aylık süre verildi. Bu sürede Tarım Bakanlığı'na başvuranlar arazinin tarım dışında kullandıkları her metrekare için 5 YTL ödenmesi şartı ile izin verildi. Bu durumda 100 bin hektarlık yer bulunduğunu hesaplayan hükümet 5 milyar YTL gelir hedefliyordu. Ancak, başvurular beklenen düzeyde gerçekleşmedi. Bunun üzerine AKP Bursa Milletvekilli Altan Karapaşaoğlu Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da onayıyla süreyi uzatan yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu. Teklif yasalaşırsa arazileri ruhsatsız kullananlar son bir fırsat ele geçirmiş olacak.