Arazi satan Tariş: Antikacı değiliz

Tariş Pamuk Birliği, Başak Sigorta'daki yüzde 16.77'lik hissesini, şirkette çoğunluk hisseye sahip Fransız Groupama'ya 34 milyon dolara sattı.

İZMİR - Tariş Pamuk Birliği, Başak Sigorta'daki yüzde 16.77'lik hissesini, şirkette çoğunluk hisseye sahip Fransız Groupama'ya 34 milyon dolara sattı. Tariş Pamuk Birliği Başkanı Basri Özçoban, geçen yaz Fransız Groupama International Grubu'nun, yüzde 56.77'lik hissesini aldığı Başak Sigorta'daki hisseleri satma kararı aldıklarının altını çizerek, şu bilgileri verdi: "Şirketin büyük oranda sermaye artırımı yapması gerekiyordu. Mevcut bütçemizle bu artışa katılmak bizim için risk olacaktı. Bu anlaşmayla Tariş Sigorta, Başak Sigorta'nın acentası olmayı sürdürecek."
Alsancak arazisine yoğun ilgi
Özçoban, arazi satışından sağlanan 18.7 milyon YTL gelirle birlikte toplam 70 milyon YTL'lik kaynak edindiklerini belirterek, "Hiçbir işe yaramayan varlıkları sermaye üretir, ekonomiye katkı sağlar hale getirmek istiyoruz. Antikacı değiliz" diye konuştu.
Çiğli İplik Fabrikası ile Aydın Pamukyağı Kombinası'nı halka arz edeceklerini açıklayan Özçoban, Tariş Genel Müdürlüğü'nün İzmir Alsancak'taki arazisi için "Büyük gruplardan teklifler geliyor" dedi. Özçoban, Kuşadası'ndaki 9.5 dönümlük arazi için de belediye ile ortak proje için görüştüklerini belirtti.