Arazisi olana bedava fabrika

1998'de Türkiye'yi Paket Ev'le tanıştıran Yaman Arkan ile Optimal Danışmanlık Kurucusu Nihat Bayar'ın birlikte oluşturdukları bir proje, binlerce kişiye yeni ekmek kapısı açma iddiası taşıyor.

İSTANBUL - 1998'de Türkiye'yi Paket Ev'le tanıştıran Yaman Arkan ile Optimal Danışmanlık Kurucusu Nihat Bayar'ın birlikte oluşturdukları bir proje, binlerce kişiye yeni ekmek kapısı açma iddiası taşıyor. 'Paket Finans Sistemi' adıyla sunulan proje sayesinde, arazi sahibi bir girişimci, hiç para harcamadan fabrika, otel, alışveriş merkezi, kooperatif ya da hastane yaptırabilecek.
Paket Ev'in Masif Yapı markası altında gerçekleştirilecek projeye ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan Nihat Bayar, uluslararası finans kuruluşlarından cok ucuz faizli kredi sağlayacaklarını ve bu projeleri kredilendireceklerini vurgulayarak, yatırımcının cebinden anahtar teslimine kadar bir kuruş çıkmayacağını belirtti. Bayar şunları söyledi:
"Finans Paket Sistemi ile, şahıs, şirket ve kooperatiflere, yerli ve yabancı kaynaklardan temin edeceğimiz uzun vadeli kredilerle arazisini değerlendirmekte güçlük çekenlere çözüm sunuyoruz. İpotek karşılığı temin edeceğimiz bu krediler, düşük maliyetli ve iki yıl ödemesiz olmak üzere yedi yıla kadar vadeli olabiliyor. Bu sayede isteyen otelini, fabrikasını, kooperatifini, hastanesini, villalarını, konutlarını hiçbir finansal sorun yaşamadan ve Masif Yapı kalitesi ile hayata geçirecek."
Yarım yatırımlara şans
Yarım kalan yatırımların tamamlanmasında da girişimcilere yardımcı olacaklarını dile getiren Nihat Bayar sözlerine şöyle devam etti:
"Finans Paket Sistemi yatırım, işletme sermayesi, işleyen sistem (yap, işlet, devret) gibi çok farklı hizmeti kapsıyor. Anahtar teslim tesis ve konutların işletmesi dahil bir çok hizmet sunuyoruz. Ülkemizdeki birçok girişimci, finansal kaynakları nedeniyle iş yapamamakta, yapmaya çalışanlar da başarısız olmakta.
Türkiye'deki girişimcilerin yüzde 80'i başlangıçta yatırımını tamamlayamadan yok olmakta, tamamlayanlar da 5 yıl içinde kapanmak zorunda kalmaktadır. Öz kaynak yetersizliği ve finans hizmetlerinden yeterince yararlanamamak bu sonuçları doğurmaktadır."
Değer yaratacak projeler battı
İnşaat sektöründe iş yaptıkları kişi ve kurumların, finansal yetersizlikleri nedeniyle kaliteli ve katma değer yaratabilecek projelerinin durduğunu üzülerek fark ettiğini dile getiren Arkan, bu tür projelerin devamlılığının sağlanması gerektiğine inandığını, projeye de bu nedenle start verdiklerini söyledi. Türkiye'ye sermaye girişinde sıkıntılar yaşandığının altını çizen Arkan sözlerine şöyle devam etti: "Yabancı yatırım, özelleştirme gibi kurulu düzene geliyor. Finans Paket Sistemi'yle para direkt yatırıma girecek, fabrikalar, oteller yapılacak. Binlerce kişi istihdam edilecek. İlk bir yıl Türkiye'ye 250 milyon dolar getirmeyi planlıyoruz. 10 milyon dolara kurulan fabrikada 300 kişi istihdam ediliyorsa bunu 250'yle çarptığınızda 7 bin 500 kişi yapar. Ancak biz yine de 5 bin kişilik hedef koyduk."