Arçelik Amerika yolcusu

Yılın ilk dokuz ayında hem cirosunu hem de kârlılığını artıran Arçelik, gözünü Kuzey Amerika pazarına dikti.

İSTANBUL - Yılın ilk dokuz ayında hem cirosunu hem de kârlılığını artıran Arçelik, gözünü Kuzey Amerika pazarına dikti. 2006'da Kuzey Amerika'da ilk defa faaliyet gösterecek olan Arçelik, Türkiye'de ürettiği başta bulaşık makinası olmak üzere beyaz eşya ürünlerini buraya satacak. Bu yıl yurtdışı satışlarında Avrupa pazarında yükseliş beklediklerini vurgulayan Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, "Gelecek yıl ilk defa Kuzey Amerika pazarına gireceğiz. Ayrıca Çin'e de Türkiye'de üretilen bazı ürünleri satacağız" dedi.
Özdemir, şirketin cirosunu yılın dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14'lük artışla 2 milyar 236 milyon avroya çıkardığını belirterek, net kârın da yüzde 7 büyümeyle 141 milyon avroya yükseldiğini belirtti. Özdemir, şöyle konuştu: "Yıl sonunda 3 milyar avro ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. 2010 yılında 6 milyar avro ciroyu buluruz."
'İkinci el pazarı oluşmaz'
Özdemir, Avrupa'nın dördüncü büyük beyaz eşya üreticisi haline gelen Arçelik'in geçen yılın ilk dokuz ayında 5.6 milyon beyaz eşya satışı gerçekleştirirken, 2005'in aynı döneminde bu rakamı yüzde 8'lik büyümeyle 6.1 milyon adede çıkardığını anlattı. Özdemir, şunları söyledi: "2006'da Arçelik olarak iç ve dış pazarlarda 3.5 milyar avro ciroya ulaşacağız. Yüzde 14 adetsel bazda büyüme, yüzde 10 verimlilik artışı öngörüyoruz. Önceliğimiz Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Rusya olacak. 2006'daki yatırım bütçemiz 130 milyon avro."
Türkiye'ye AB'den ikinci el ürün girişinin pazarın kabul edebileceği bir durum olmadığını söyleyen Arçelik Genel Müdür Yardımcısı Nadir Yalçınalp de, "AB ülkelerinde marttan itibaren uygulanacak kanuna göre üreticiler sattıkları ve ekonomik ömrü dolan ürünleri toplamak ve yok etmekle yükümlü hale geldi. Bu ürünlerin toplanması ve yok edilmesi büyük bir maliyet yaratacak. Bu malların Türkiye'ye kabul edilmesinin yolu açılırsa Avrupalılar bu malları Türkiye'ye göndererek büyük maliyetten kurtulacak, ama Türkiye böyle bir pazar olamaz" diye konuştu.