Arçelik Avrupa'nın 5'inci üreticisi

Kuruluşunun 50. yılında Avrupa'nın en büyük beşinci beyaz eşya üreticisi haline gelen Arçelik, geçen yıl yüzde 29 büyüyerek, 2.7 milyar avro ciro sağladı.

İSTANBUL - Kuruluşunun 50. yılında Avrupa'nın en büyük beşinci beyaz eşya üreticisi haline gelen Arçelik, geçen yıl yüzde 29 büyüyerek, 2.7 milyar avro ciro sağladı.
Koç Grubu'nun Amiral Gemisi Arçelik'in dün yapılan ve Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç'un faaliyet raporunda yer alan mesajının sunulduğu Genel Kurul'da, Koç Topluluğu'nun 2004 yılında Türkiye toplam ihracatının yüzde 9'unu gerçekleştirdiği kaydedildi.
Genel Müdür Gündüz Özdemir de, faaliyet raporundaki mesajında, "2005 ciro hedefimiz 3 milyar avroya ulaşmak. Bu hedefin en önemli desteği yurtdışı satışlarımızdır" dedi. 100'den fazla ülkede her 2 saniyede bir Beko markalı ürün satıldığını vurgulayan Özdemir, Arçelik'in yurtdışı satışlarının toplam cironun yüzde 44'üne yükseldiğini de vurguladı. Özdemir, geçen yıl şirketin net kârının yüzde 70 artışla 160 milyon avro olarak gerçekleştiğini vurguladı. Genel Kurul'da 16 Mayıs'tan itibaren ortaklara hisse başına 0.573 YTL (yüzde 57.3) net nakit temettü ödenmesi önerisi de kabul edildi.