Arçelik, bu yıl da 'ilk akla gelen' marka oldu

Arçelik, bu yıl da 'ilk akla gelen' marka oldu
Arçelik, bu yıl da 'ilk akla gelen' marka oldu
Nielsen'in her yıl yaptığı 'Markalar' araştırmasına göre, 'ilk akla gelen marka' 10 yıldır olduğu gibi yine Arçelik. Arçelik'i; Adidas takip ediyor. Nike ve Ülker üçüncülüğü paylaşıyor

İSTANBUL - Nielsen’ın ‘Markalar’ araştırmasının 15’inci yıl sonuçları açıklandı. Kategori belirtilmeksizin kişilerin ilk aklına gelen marka sorgulamasında Arçelik, 10 yıldan uzun süredir sürdürdüğü liderliğini bu yıl da korudu. Adidas da, Arçelik’in ardından en çok hatırlanan ikinci marka oldu.
Nike ve Ülker ise, üçüncülüğü paylaştı. Çalışmaya bu yıl dört yeni kategorinin daha eklenmesiyle sorgulanan kategori sayısı 120’ye yükseldi.
Araştırmada ilk hatırlanan firma sorgulamasında da Arçelik liderliğini sürdürdü ancak 2003’den bu yana düşüş gösteren belirtilme oranı bu yıl da geriledi. Yakın hissedilen marka sorgulamasında da geçen yıl olduğu gibi yine Arçelik birincilige oturdu, Arçelik’i Ülker takip etti. Bu arada İnterne te TTNet, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da önemli bir sıçrama yaparak, bir önceki yıla göre bilinirliğini yüzde 23.1 artırdı. Kategorilere göre lider markalara bakıldığında ise, cep telefonunda Nokia, tüm kategorilere göre belirtilme oranı en yüksek lider marka. Nokia’yı Coca-Cola ve İpana takip ediyor.

Belirtilme oranı düşüyor
Hiçbir ürün, marka ya da kategori hatırlatması olmadan tüketicilere ‘İlk hatırladığınız firma hangisidir?’ sorusu yönetildiğinde Arçelik, ilk hatırlanan marka sorgulamasında olduğu gibi yine lider durumda. Ardından Koç ikinci, Ülker üçüncü sırada. Sabancı ise, dördüncü sırada yer aldı. Dönemsel değişimler incelendiğinde Arçelik’in 2003’ten bu yana sürekli gerileyen belirtilme düzeyini bu yıl da devam ettiği görülüyor. Koç’un geçen yıl en düşük düzeyine inen belirtilme düzeyi ise, bu yıl artış gösterdi. (Radikal) 

‘Marka sanatçı’ İbrahim Tatlıses
Tüketicilere ‘İsminin bir marka olduğuna inandığınız sanatçıyı belirtir misiniz?’ sorusu yöneltildiğinde her beş kişiden ikisi herhangi bir sanatçı adı belirtmezken, marka olduğuna inanılan sanatçılar sorgulamasında İbrahim Tatlıses ilk sırada. Tatlıses’in özellikle son dönemde belirtilme düzeyinde önemli artış görülüyor. Hülya Avşar markalaşmada ikinci sıraya yerleşirken, Avşar’ı Tarkan takip ediyor.
Marka olduğuna inanılan sporcular sorgulamasında ise, Hakan Şükür ilk sırada yer alıyor. Şükür’ün son dönemde belirtilme düzeyinde de dikkat çekici bir artış görülüyor. Araştırma sonuçlarına
göre, markalaşmış sporcu kategorisinde yer alan ikinci isim de İngiliz futbolcu David Beckham.

‘Kendine en yakın hissetmede’ de birinci
Tüketicileri ‘Kendinize en yakın hissettiğiniz marka hangisidir?’ sorusu yöneltildiğinde Arçelik yine ilk sırada yer aldı. Ülker ise Arçelik’e oldukça yakın oranla belirtilmiş durumda ve ikinci sırada. Spor giyim markaları Adidas ve Nike ise, bu iki markanın ardından geldi. Adidas ve Nike’ın yakın hissedilen marka olarak belirtilme oranı önceki yıla göre artarken, Arçelik ve Ülker’de ise, aksine azalma görülüyor. Kategorilerinde 2008 yılında lider durumda olan markaların 2007’ye kıyasla belirtilme düzeylerinin ne oranda değiştiği incelendiğinde ise, 2008’de belirtilme düzeyini en fazla artıran markanın, 23 puan artışla internet servis sağlayıcı kategorisindeki TTNet olduğu görülüyor. Bira kategorisinde Efes Pilsen 12 puan artış göstererek belirtilme düzeyini en fazla artıran ikinci marka oluyor. 

Gazetede Hürriyet lider

Lider markalardan bazıları şöyle: Akaryakıtta Shell, bankada Akbank, bilgisayarda Casper, bebek bezinde Ultra Prima, gazetede Hürriyet, kotta Mavi Jeans, margarinde Sana, prezervatifte Okey, rakıda Yeni Rakı, mobilyada İstikbal, spor ayakkabıda Adidas, şarapta Doluca, süpermarkette Migros, şampuanda Elidor, sütte Pınar. Kategorilere göre lider markaların belirtilme oranlarına bakıldığında cep telefonu kategorisinde Nokia, tüm kategorilere göre belirtilme oranı en yüksek olan lider marka durumunda. Ardından kolalı gazlı meşrubat kategorisinde Coca-Cola ve diş macunu kategorisinde İpana geliyor.