Arçelik yarım asrı kutladı

Avrupa'nın ilk beş beyaz eşya üreticisinden biri olan Arçelik, 50. kuruluş yıldönümünü Koç Holding Şeref Başkanı ve Arçelik Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç ve Arçelik Genel Müdürü Gündüz Özdemir'in ev sahipliğinde düzenlenen bir davetle kutladı.

İSTANBUL - Avrupa'nın ilk beş beyaz eşya üreticisinden biri olan Arçelik, 50. kuruluş yıldönümünü Koç Holding Şeref Başkanı ve Arçelik Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç ve Arçelik Genel Müdürü Gündüz Özdemir'in ev sahipliğinde düzenlenen bir davetle kutladı. Davette konuşan Rahmi Koç, bugün Türkiye'de Arçelik mamulü olmayan hiçbir hanenin kalmadığını söyledi. Rahmi Koç konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Yerli ve yabancı rakiplerle yoğun rekabete rağmen, Arçelik A.Ş. yüzde 50'nin üzerindeki pazar payı ile iç pazarda liderliğini sürdürdü. Daha sonra Arçelik kendi teknolojisini kendi geliştirir oldu. Türkiye Arçelik'e dar gelmeye başladı. Yabancılar Türk piyasalarından pay almaya çalışırken, Arçelik de onların piyasasına girmeye karar vermişti. Arçelik öyle kritik bir boyuta geldi ki; ya o başkalarını satın alacaktı, ya da başkaları onu. Dolayısıyla biz birinci alternatifi seçerek, Avrupa'da satış teşkilatları kurarak, markalar, fabrikalar satın alarak büyümeyi sürdürmeye ve uluslararası bir şirket olmaya karar verdik. Bugün o noktadayız."
'Kabına sığmıyor
Arçelik A.Ş Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir de elli yıllık tarihinde 'kabına sığmayan' Arçelik A.Ş.'nin Türk özel sektörüne liderlik ettiğini aktardı. Arçelik A.Ş.'nin uluslararası şirket olma yolunda liderlik yaptığına işaret eden Gündüz Özdemir konuşmasına şöyle devam etti: "Bugün 100'den fazla ülkede, her 2 saniyede 1 ürünümüz satılmaktadır. Bugün Arçelik Avrupa'nın en büyük beş beyaz eşya üreticisinden biridir."
Gecede konuşma yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, ise Arçelik A.Ş.'nin Türkiye'nin sanayileşmesinde öncü rol üstlendiğini vurgulayarak, "Arçelik, sanayiyle kalkınmada model oldu" dedi.
Arçelik, 50'nci yaşına 11 bin çalışana, 100'den fazla ülkede 2.7 milyar avroluk iş hacmiyle girdi. Yurtiçinde beyaz eşya pazarının yüzde 50'sinden fazlasını kontrol eden Arçelik'in bu yıl ciro hedefi 3 milyar avro.