Arçelik'e göre Daewoo geri

Arçelik Genel Müdürü Özdemir: Dünyada önemli bir şirket alıcısıyız. Daewoo'yu inceledik, teknolojisi geriydi, almadık.

MOSKOVA - 'Şu anda satın almak için uygun şirket ve tesis göremiyoruz' diyen Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, Arçelik'in dünyada ciddi şirket ve tesis alıcısı olduğunu söyledi. Beko Elektronik'in yüzde 72.46'sının kendilerine geçmesinin iki şirkete de önemli katkıları olacağının altını çizen Özdemir, "Beko Elektronik ilk altı ayda zarar açıklamıştı. Bu operasyon Beko Elektronik'in bilançosunu adım adım düzeltir. Arçelik'in cirosu ise anında 1 milyar avro birden büyüyecek" dedi. Özdemir, Rusya'da 90 milyon avro yatırımla kurulan Beko buzdolabı, çamaşır makinesi ve televizyon fabrikasının açılışını gerçekleştirdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.
'Satın alınacak şirket yok'
Arçelik Genel Müdürü, "Rusya'da sıfırdan iki fabrika birden açtınız. Romanya'da alıp yenilediğiniz fabrika var. Başta Grundig olmak üzere bünyenize yurtdışından markalar kattınız. Yeni şirket ve tesis alımı gündeminizde var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Hep söylüyoruz, Arçelik dünyada ciddi şirket ve tesis alıcısı durumunda. Bu stratejimiz aynen devam ediyor. Ancak şu anda uygun şirket ve tesis göremiyoruz. Satılan doğru dürüst şirket yok. Olursa mutlaka ilgileniriz. Örneğin bir süre önce Koreli Daewoo'nun satışı gündemdeydi. İnceledik, beyaz eşyada teknolojisinin geri olduğunu gördük. Şartlarımıza uyacak gibi değildi, vazgeçtik."
Aka Gündüz Özdemir ayrıca, Çin'de üretime başlayıp başlamayacaklarına gelecek haziran ayında karar vereceklerini söyledi.
'Çin kararı haziranda'
Özdemir şunları söyledi: "Çin herkesin olmak istediği, pazar büyüklüğü itibarıyla imrendiği bir pazar. Çin'de para kazanacaksanız en az ürettiğiniz ürününün yarısını orada satmak zorundasınız. Rekabetin içine girebilmek için Çin'de para kazanmanız lazım. Önce pazarı tanıyalım dedik. Şirket kurduk. Altı vilayette 30 küsur mağazada ürünlerimiz var. Bu sürede arkadaşlarımız bize Çin'de iş yapılabilir veya yapılamaz diye bir rapor verecekler. Şu andaki gidişat müspet, ümitliyiz, bir maceraya atılmak istemiyoruz. Orada yatırımı Çin'in beş-altı büyük markasıyla yapabiliriz. Her şey olumlu çıkarsa fabrika açılır."
Özdemir, bir soru üzerine Beko markasını dünyada ilk 10'a sokma hedeflerinin daha erken gerçekleşeceğini belirterek, şöyle konuştu: "Arçelik'te 2010 yılı için 6 milyar avro ciro, Beko'yu da yüzde 2 pazar payıyla dünyanın ilk 10 markasından biri haline getirme hedefimiz vardı. Beko Elektronik'in yüzde 72.46 hissesinin Arçelik bünyesine geçmesiyle birlikte bu yıl 3.5 milyar avro olarak planladığımız ciromuz anında 4.5 milyar avroya çıkacak. Bu durumda hedefe daha erken varacağız. 2010 hedefimizde yukarı doğru bir revizyon yapabiliriz."
'Neden Beko'yu aldık?'
Özdemir, Arçelik'in Beko Elektronik'in yüzde 72.46'sına sahip olması kararının gerekçesini de şöyle değerlendirdi: "Son dönemlere kadar tüketici elektroniği üreten şirketlerle beyaz eşya üreticilerinin ayrı ayrı örgütlenmesi doğru bulunuyordu. Uzakdoğu'daki deneyimler, ikisinin birlikte yürümesi gerektiğinin doğruluğunu ortaya koydu. Biz de bu yeni trende uymaya karar verdik. Koç Holding ve aile bu yönde karar alıp, Arçelik'i Beko Elektronik'in patronu konumuna getirdi."
Özdemir, Beko Elektronik'in ayrı şirket halinde tüzel kişiliğini koruyacağını ifade ederek, şunları söyledi: "Arçelik, Beko'nun çoğunluğuna sahip hale geldiği için, şirketin yönetiminde, geleceğe dönük stratejisinin belirlenmesinde etkin rol oynayacak. Şu anda iki şirketi birleştirme kararı yok. Ancak tüzel kişilikleri ayrı olsa da Arçelik'le Beko Elektronik tek şirket gibi hareket edecek."
'İç pazarın lideriyiz'
Özdemir, Arçelik'in Türkiye'de uzak ara bir numaralı marka olduğunu hatırlatarak şöyle dedi: "ABD'li Whirlpool, yüzde 5.6 pazar payıyla dünya lideri. Beko, geçen yıl yüzde 1.4'lük pazar payıyla dünya 14'üncüsüydü. Bu yıl yüzde 1.6'ya çıkıyordu zaten. Arçelik, Beko'nun en büyük hissedarı olunca dünyadaki pazar payımız yüzde 1.7'ye çıkacak. Çünkü, Arçelik markasıyla İran, Irak ve Kuzey Afrika ülkelerine ihracat yapıyoruz." Özdemir, kur dalgalanmasının satışlarına olumlu yansıdığını ve tükecinin zam geleceği beklentisiyle talebini öne çektiğini söyledi.
1 milyon kişi geçiniyor
Özdemir, Arçelik ile ilgili şunları söyledi: "Fabrikada çalışanından yan sanayicisine, servislerden bayilere, ürünleri taşıyanlara kadar Türkiye'de 1 milyona yakın insan Arçelik üzerinden ekmeğini kazanıyor. Keşke Arçelik boyutunda Türkiye'nin 15-20 şirketi olsa diye düşünüyorum. Türkiye'de şu anda yüzde 57 pazar payıyla lideriz." Aka Gündüz Özdemir, Arçelik'in halka açık yüzde 20'lik bölümünün yüzde 85'inin yabancı yatırımcıların elinde bulunduğunu da vurguladı.