Arçelik'in mucitlerine ödül

Arçelik, bu yıl sekizincisini gerçekleştirdiği 'Buluş Günü'nde teknoloji üretme konusunda önemli başarılara imza atan mühendislerini ödüllendirdi.

İSTANBUL - Arçelik, bu yıl sekizincisini gerçekleştirdiği 'Buluş Günü'nde teknoloji üretme konusunda önemli başarılara imza atan mühendislerini ödüllendirdi. Çayırova tesislerinde gerçekleştirilen törende, Arçelik'in yenilikçi ürünlerini geliştiren 193 buluşçu ödüle layık görüldü.
Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, uluslararası alanda güçlü bir şirket olmanın gereği olan kendi teknolojisini üretme konusundaki tutarlı başarıların, hızla değişen pazar koşullarında rakiplere göre önemli avantajlara sahip olmalarını sağladığını kaydetti.
"Bu başarıda hepimizin rolü çok büyüktür" diyen Özdemir, son üç yılda Türkiye'de üretilen patentlerin yüzde 13'ü ve Türkiye'den Dünya Fikri Haklar Örgütü'ne yapılan uluslararası patent başvurularının yüzde 45'inin Arçelik mühendisleri olan buluşçular sayesinde gerçekleştiğini söyledi.
Ödüllü tasarımlar
Arçelik buluşçularına ödül getiren tasarımlar, Türkiye'de üretilen en geniş hacimli süper nofrost buzdolabı ile dünyanın ilk fırçasız doğru akım motorlu ve en az su tüketen bulaşık makinesi ile Türkiye'nin ilk yerli çamaşır kurutma makinesi oldu. Arçelik mühendisleri tarafından geliştirilen yenilikçi ürünler 2005'te de hem yurtiçinde hem Fransa, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde ödüller aldı.