Arçelik'in yüzü gülüyor

Arçelik'in, yılın ilk çeyreğinde vergi sonrası konsolide net kârı 68 milyon YTL olarak gerçekleşti. Arçelik'ten yapılan açıklamada, geçen yılı yüzde 29 büyüme ve 2.7 milyar avro ciro ile tamamlayan şirketin, 2005'e de büyüme ile başladığı belirtildi.

İSTANBUL - Arçelik'in, yılın ilk çeyreğinde vergi sonrası konsolide net kârı 68 milyon YTL olarak gerçekleşti. Arçelik'ten yapılan açıklamada, geçen yılı yüzde 29 büyüme ve 2.7 milyar avro ciro ile tamamlayan şirketin, 2005'e de büyüme ile başladığı belirtildi.
Açıklamaya göre, şirket, üç aylık mali tablolarında vergi sonrası konsolide net kârını, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 87 artırarak 36 milyon YTL'den 68 milyon YTL'ye çıkardı. Geçen yıl ilk 3 ayda 1 milyar 66 milyon YTL olan Arçelik'in konsolide cirosu, bu yıl aynı dönemde 1 milyar 145 milyon YTL'ye ulaştı. Konsolide cironun yüzde 38'i yurtdışı satış kaynaklı gerçekleşti.
Açıklamada, yurtdışında güçlenerek büyüyen, yurtiçinde beyaz eşya pazarının yüzde 50'sinden fazlasını kontrol eden şirketin, 2005 yılı net satış hedefinin ise 3 milyar avro olduğu belirtilerek şöyle denildi:
"Yenilikçi anlayışı, teknolojiye yaptığı yatırımlarıyla uluslararası standartları değiştiren ve Rusya'da çamaşır makinesi üretimi için yatırım kararı alarak hedef pazarlarda büyüme yönündeki kararlılığını vurgulayan Arçelik, stratejileri paralelinde büyümesini hızla sürdürmektedir."
Açıklamada, Avrupa'nın en büyük beyaz eşya üreticilerinden olan şirketin, yılın kalan bölümünde de ciro ve kârda hedeflerinin üzerinde bir performansı hedeflediği belirtildi.