Arçelik'ten 140 milyon YTL kâr

Arçelik'in yılın ilk yarısında vergi sonrası konsolide net kârı yüzde 15 artarak 140 milyon YTL oldu. Arçelik'ten yapılan açıklamaya göre, geçen yılı yüzde 29 büyüme ve 2.7 milyar avro ciro ile tamamlayan şirket, 2005'te de büyümesini devam ettiriyor.

İSTANBUL - Arçelik'in yılın ilk yarısında vergi sonrası konsolide net kârı yüzde 15 artarak 140 milyon YTL oldu. Arçelik'ten yapılan açıklamaya göre, geçen yılı yüzde 29 büyüme ve 2.7 milyar avro ciro ile tamamlayan şirket, 2005'te de büyümesini devam ettiriyor. Şirket, ilk altı aylık mali tablolarında vergi sonrası konsolide net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artırarak 140 milyon YTL'ye çıkardı. Geçen yılın ilk yarısında 2 milyar 367 milyon YTL olarak gerçekleşen konsolide ciro ise, bu yılın aynı döneminde 2 milyar 417 milyon YTL'ye ulaştı. Arçelik'in ilk altı aylık konsolide cirosunun yüzde 39'u yurtdışı satış kaynaklı gerçekleşti.
3 milyar avro ciro
Açıklamada, bu yıl içinde Rusya'da gerçekleştirdiği yeni yatırımıyla yurtdışındaki büyümesini devam ettiren Arçelik'in, iç pazarda da büyümesini sürdürdüğü belirtildi. Yurtiçi beyaz eşya pazarında yüzde 50'nin üzerinde bir payı bulunan Arçelik'in, 2005 yılında 3 milyar avro ciro hedeflediği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: "Arçelik, stratejileri paralelinde büyümesini hızla sürdürmektedir. Avrupa'nın en büyük beş beyaz eşya üreticisinden biri olan Arçelik, yılın ikinci yarısında performansını daha da artırarak 2005'i planlarının üzerinde tamamlamayı hedeflemektedir."