Arçelik'ten ABD'ye bulaşık makinesi

Arçelik A.Ş.'nin Ankara'daki tesislerinde üretilen bulaşık makinelerinin sayısı 5 milyon adede ulaştı. Türkiye'nin ilk ve tek bulaşık makinesi tesisi olma özelliğini elinde bulunduran...

İSTANBUL - Arçelik A.Ş.'nin Ankara'daki tesislerinde üretilen bulaşık makinelerinin sayısı 5 milyon adede ulaştı. Türkiye'nin ilk ve tek bulaşık makinesi tesisi olma özelliğini elinde bulunduran Ankara Bulaşık Makinesi İşletmesi, 5 milyonuncu ürününü Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gönderiyor.
Geçen yıl yaklaşık 783 bin adet bulaşık makinesi üreten tesis, çoğu AB ülkesi olmak üzere toplam 63 ülkeye ihracat yapıyor. Uluslararası çevre ve kalite standartlarına sahip tesiste üretilen bulaşık makineleri, 2004'te Almanya'nın önde gelen tüketici raporları dergisi 'Stiftung Warentest' tarafından fiyat ve performans itibarıyla 'En Çok Satan Ürün' seçildi. 2005'te kendi alanında dünya çapında ünlü Red Dot 'Tasarım' ödülü ve Plus X Yarışması 'Yenilikçilik' ve 'Tasarım' ödüllerine layık görüldü. Kendi teknolojisiyle uluslararası standartlarda üretim yapan Arçelik, AA performanslı 'Ekolojist' modeliyle dünyanın en az su tüketen bulaşık makinesini üreten şirket oldu.