Arçelik'ten Rusya'ya dev yatırım

Dünya şirketi olma stratejisi doğrultusunda yurtdışı yatırımları süren Arçelik, dün Rusya'daki fabrikasının temelini attı. Moskova'ya 110 km uzaklıktaki Kirzaç'ta temeli atılan ve kademeli 900 bin adet üretim kapasitesine çıkacak işletmede buzdolabı ve çamaşır makinesi üretilecek.

İSTANBUL - Dünya şirketi olma stratejisi doğrultusunda yurtdışı yatırımları süren Arçelik, dün Rusya'daki fabrikasının temelini attı. Moskova'ya 110 km uzaklıktaki Kirzaç'ta temeli atılan ve kademeli 900 bin adet üretim kapasitesine çıkacak işletmede buzdolabı ve çamaşır makinesi üretilecek.
Beko LLC ismini alacak fabrikanın temel atma törenine, Türk Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent, Vladimir Valisi Nikolai Vinogradov, Kirzaç Belediye Başkanı Viladamir Starovoitov, Koç Holding Dayanıklı Tüketim ve İnşaat Grubu Başkanı Dr. Bülent Bulgurlu, Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir ve Beko LLC Fabrikası Genel Müdürü Adnan Tüfekçi katıldı. Koç Holding Dayanıklı Tüketim ve İnşaat Grubu Başkanı Dr. Bülent Bulgurlu,"Yatırım yaptığımız ülkeler arasında Rusya ilk sıralarda. Rusya'daki aktiflerimizin büyüklüğü 149 milyon avroya ulaştı" dedi. Yatırımın 58 milyon avroyu bulacağı belirtilen açıklamada, Rusya'nın seçilme nedeni "Pazarın büyüklüğü ve gelişme potansiyeli, rekabet koşulları, coğrafi yakınlık ve düşük penetrasyon" olarak açıklandı.