Arcelor: Çılgın fiyat yok

Erdemir'in yüzde 46.12'lik bölümünün blok olarak özelleştirilmesine ilişkin bugün yapılacak ihaleye katılacak gruplardan Lüksemburg merkezli dünyanın ikinci büyük çelik üreticisi Arcelor...

İSTANBUL - Erdemir'in yüzde 46.12'lik bölümünün blok olarak özelleştirilmesine ilişkin bugün yapılacak ihaleye katılacak gruplardan Lüksemburg merkezli dünyanın ikinci büyük çelik üreticisi Arcelor, iki yılda şirket alımları için en az 3.5 milyar dolar harcamayı planladığını açıkladı. Financial Times'a konuşan Arcelor Üst Yöneticisi Guy Dolle, Erdemir ihalesinde, aralarında dünya lideri Mittal Steel'in de olduğu altı grupla yarışacaklarını hatırlattı. Erdemir için 'çılgın bir fiyat' önermeyeceklerini belirten Dolle, belirledikleri 'adil fiyatın üzerine çıkılması halinde hissedarlarını düşünerek Erdemir'i unutmak zorunda kalacaklarını' söyledi.
Erdemir'in borsadaki piyasa değerinin 3.5 milyar dolar olduğunu anlatan Arcelor CEO'su Dolle, özelleştirilecek yüzde 46.12'lik hissenin aynı zamanda kontrol hissesi olduğu için 'önerilecek fiyatların prim barındıracağını' kaydetti. Diğer grupların Erdemir'in piyasa değerinin 'oldukça üzerinde' teklif verebileceklerini belirten Dolle, "Hissedarlarımız bizim vereceğimiz hangi fiyatı uygun bulacaksa ona dikkat ederiz" dedi. Arcelor'un 2004 yılı sonunda 50 milyon tonun üzerinde olan yıllık üretim kapasitesini, önümüzdeki 10 yılda 80-100 milyon tona çıkarmayı hedeflediklerini de anlatan Dolle, bunun için şirket almak zorunda olduklarını, bu amaçla iki yılda 4 milyar dolar harcamalarının bile yeterli olmayabileceğini söyledi.