Arcelor Erdemir için umutlu

Dünyanın en büyük ikinci çelik üreticisi Fransız Arcelor, Erdemir özelleştirmesi için açılan ihalede en yüksek teklifi veren Oyak ile ortaklık kurmasının zaman alacağını açıkladı.

CHARLEROI - Dünyanın en büyük ikinci çelik üreticisi Fransız Arcelor, Erdemir özelleştirmesi için açılan ihalede en yüksek teklifi veren Oyak ile ortaklık kurmasının zaman alacağını açıkladı.
Arcelor İcra Kurulu Başkanı Guy Dolle, Erdemir'le ortaklık konusunda umutlu olduğunu belirterek, "Ancak bu her halükârda zaman alacak bir iş" dedi. Erdemir'in yüzde 46.12 hissesi için 2.77 milyar dolar ile en yüksek teklifi veren Oyak Grubu, daha sonra, ihaleye katılan yatırımcılardan Arcelor ile beraber şirketi devralacak Ataer Holding'de ortak olma kararı almıştı. Ancak Oyak önceki gün, Rekabet Kurulu'ndan beklenen kararın gecikmesi üzerine, zaman kaybetmemek için Erdemir'i tek başına alacağını açıkladı.
Rekabet Kurulu: İzne gerek kalmadı
Bu arada Rekabet Kurulu, Oyak-Arcelor ortaklık başvurusunun geri çekilmesi üzerine kurul tarafından alınacak herhangi bir karara gerek olmadığını açıkladı. Ancak Oyak'ın yeni bir ortaklık düşünmesi durumunda, tekrar Rekabet Kurulu'na başvurması gerekiyor. (aa, Reuters)