Arcelor: Mittal ile görüşebiliriz

Avrupa'nın ikinci büyük çelik üreticisi Arcelor'un İcra Kurulu Başkanı (CEO) Guy Dolle, zor durumdaki şirketi kurtarmak için kahramanlığa soyunmayacağını belirterek...

PARİS - Avrupa'nın ikinci büyük çelik üreticisi Arcelor'un İcra Kurulu Başkanı (CEO) Guy Dolle, zor durumdaki şirketi kurtarmak için kahramanlığa soyunmayacağını belirterek, Paris'te dün başlayan Uluslararası Çelik Enstitüsü'nün sektör toplantıları sırasında Mittal Steel'in Başkanı Lakshmi Mittal ile görüşmeye açık olduğunu söyledi. Uluslararası Çelik Enstitüsü'nün (IISI) toplantısı dün Paris'te başladı.
Mittal, geçen hafta içerisinde Arcelor'u satın almak için 24 milyar dolarlık teklifte bulunmuştu. Ancak Arcelor bu teklifi düşük bularak teklifi geri çevirmişti. Mittal'ın bu girişimi, istihdam kaygıları nedeniyle Avrupa'da tepkiyle karşılandı. Dolle, Les Echos gazetesine verdiği söyleşisinde, Mittal'ın teklifinin şirketin reel değerinin çok altında olduğunu ve bir dizi olası ortakla sektörel ortaklıklar kurabileceklerini ifade etti. Dolle, "Lakshmi Mittal'in orada (IISI toplantısında) olup olmayacağını bilmiyorum ve biz, (alım) operasyonu hakkında değil, sektörün durumu hakkında konuşmak için IISI toplantısında olacağız; ancak Mittal orada görüşmek isterse bu konuda esneğim" dedi.