Arcelor, Rus Severstal ile birleşip çelikte dünyanın en büyüğü oluyor

Dünyanın ikinci büyük çelik üreticisi Lüksemburg merkezli Arcelor, birinci sıradaki Mittal tarafından yutulmamak için Rus çelik üreticisi Severstal ile birleşme kararı aldı.

İSTANBUL - Dünyanın ikinci büyük çelik üreticisi Lüksemburg merkezli Arcelor, birinci sıradaki Mittal tarafından yutulmamak için Rus çelik üreticisi Severstal ile birleşme kararı aldı. Anlaşmaya göre Severstal'in patronu Alexei Mordashov yeni şirkete hem Severstal'in, hem de İtalya'daki çelik üreticisi Lucchini'nin malvarlığını koyacak. Üstüne 1 milyar 250 milyon avro ödeyecek ve yeni Arcelor'un yüzde 32'sinin sahibi olacak. Yeni Arcelor 56 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük demir çelik üreticisi olacak ve Hintli Mittal'i geride bırakacak.
Operasyonla Arcelor'un yüzde 32'lik hissesinin sahibi olacak Mordashov 8.5 milyar dolar servetiyle Forbes'ın En Zenginler Listesi'nde 64'üncü sırada yer alıyor. Mordashov'un imparatorluğu otomotiv, finans, demir çelik ve içecek sektöründe faaliyet gösteriyor. Rus Severstal Erdemir ihalesine de katılmış, Tekel özelleştirmesinde de yeterlilik belgesi almıştı. Severstal'in otomotiv sektöründe faaliyet gösteren şirketi de önümüzdeki yıl Tofaş Türk ile Rusya'da ortak üretime başlayacak.
Şirket birleşmesinin gerçekleşebilmesi için planın Arcelor'un ortakları tarafından onaylanması gerekiyor. Severstal hisselerinin yüzde 90'ının sahibi olan Alexei Mordashov, "Birleşmede Arcelor'un değeri 39 milyar avro olarak belirlendi. Yani biz masanın üzerine Mittal'den daha fazla para koyuyoruz" dedi. Arcelor Yönetim Kurulu Başkanı Joseph Kinsch ise "Severstal ile olan birleşme Arcelor'un gerçek değerini ortaya koyuyor. Çünkü Arcelor hissedarlarına Mittal'in teklifine göre, daha üstün bir endüstriyel mantık, daha büyük değer ve yüksek yönetim standardı gelecek" ifadesini kullandı.
Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü
Öte yandan Alexei Mordashov'un mart ayında Çin'i ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in heyetinde yer aldığı kaydedildi. Severstal'in patronunun bu ay başında Başkan Putin'i Rusya'nın sayfiye kentlerinden olan Soçi'de ziyaret ettiği ve bu ziyarette Arcelor birleşmesinin de gündeme geldiği öğrenildi. (bbc, afp, Reuters)
'Birleşme istihdamı azaltmayacak'
Rusya'nın büyük çelik üreticisi ve maden işletmecesi Severstal geçen 10 yılda hızlı bir büyümeyle İtalya ve Amerika'da şirket satın alıp dev bir grup haline geldi. Severstal'in aldığı şirket ABD'de otomotiv üreticisi Ford'un en büyük çelik tedarikçisi.
Anlaşmayla Arcelor Yönetim Kurulu Başkanı Joseph Kinsch ve İcra Kurulu Başkanı Guy Dolle koltuklarını koruyacak. Alexei Mosdashov Yönetim Kurulu'na girecek ve 18 yönetim kurulu üyesinden altısını atama hakkına sahip olacak. Rus dolar milyarderi Mosdashov ayrıca dört yıl süreyle hisse oranını artırmama ve beş yıl süreyle de satmama sözü verdi. Yeni Arcelor da bugün olduğu yönetim kurulunda dokuz bağımsız üye bulunacak ve herkesin bir oy hakkı olacak. Anlaşmayı değerlendiren İcra Kurulu Başkanı Guy Dolle, birleşmeyi 'istihdamı azaltmayacak' hakça bir iş olarak niteledi.