Arıoğlu: Vergi takmayın

Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, mükellefleri "Hesabını iyi yapsınlar, vergileri takmasınlar" diyerek Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarzıyla uyardı.

ANKARA - Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, mükellefleri "Hesabını iyi yapsınlar, vergileri takmasınlar" diyerek Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarzıyla uyardı. Asgari ücrete vergi indirimi sorusuna da 'öncelik istihdamda. Türkiye o fotoğrafı çok gördü, kısa vadeli seçim yatırımı' değerlendirmesi yapan Osman Arıoğlu, büyük yatırımlar için 'artı' bir vergi indirimi olmayacağını da açıkladı.
Arıoğlu, dün Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve Yönetim Kurulu üyelerinin vergi düzenlemelerine ilişkin taleplerini dinledi. Toplantı sonrasında açıklama yapan Çağlayan ve Arıoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurumlar vergisinde 10 puanlık indirimin, başarılı, olumlu ve radikal bir karar olduğunu vurgulayan ASO Başkanı Çağlayan, bu indirimin kayıt dışılık konusunda kendilerine sorumluluk da getirdiğini açıkladı.
Zafer Çağlayan, "Bizim vergi gelirlerinin artacağını ispatlamamız gerekiyor" diye konuştu.
Arıoğlu ise kurumlar vergisi taslağı üzerinde 'ince ayar' çalışmalarının sürdüğünü, önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'na sunulacağını söyledi. İki üç yıl önce hayal bile edilemeyecek oranda vergi indirimine gidileceğine işaret eden Osman Arıoğlu, "Kurum kazançları üzerinden alınan vergi beşte bire inecek" dedi. Arıoğlu, büyük yatırımlar için yatırım indiriminin sürmesi talebine de, sistemin zaman zaman sadece vergi ödememek üzerine verimsiz yatırımlara yol açtığına dikkati çekti. Arıoğlu, yatırım indirimi yerine genel vergi oranında yüksek indirimle yatırım ortamını iyileştireceklerini vurguladı.
Arıoğlu, mükellefleri de Bakanı Unakıtan'ın üslubuyla uyardı: "Mükellefler hesabını daha iyi yapsınlar ve vergi borcunu takmasınlar." Arıoğlu, vergi borcuna uygulanan gecikme faizinin kredi faizlerinin üzerinde kalacağını hatırlatarak, "verginin kredi olarak kullanılmasına müsaade etmeyiz" ifadesini kullandı.
'Ücrete ekstra yük yok'
Asgari ücret başta olmak üzere ücretli için vergi indirimi yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine Arıoğlu, "Vergi oranındaki indirimin asgari ücretliye yansıması olmadı. Ama birinci önceliğimiz istihdam ve yatırım ortamı mıdır, asgari ücretliye daha fazla para vermek mi?" açıklamasını yaptı.
Arıoğlu, yüzde 15-20 vergilendirilen ücretlere ekstra yük gelmediğini belirterek, "Yüzde 25-30'luk dilime giren orta kesimdeki ücretlilere artı yük gelmesi söz konusu olabilir" dedi.