Arjantin borcu borçla ödeyecek

Ödeyemediği 102.6 milyar dolarlık borcunun 41.8 milyar dolarlık yeni tahvillerle takas edilerek yeniden yapılandırılmak isteyen Arjantin'in bu önerisi önceki gün alacaklıların yüzde 76'sı tarafından kabul edildi.

LONDRA - Ödeyemediği 102.6 milyar dolarlık borcunun 41.8 milyar dolarlık yeni tahvillerle takas edilerek yeniden yapılandırılmak isteyen Arjantin'in bu önerisi önceki gün alacaklıların yüzde 76'sı tarafından kabul edildi. Yeni tahvillerin faizinin düşük ve vadelerinin 40 yıla kadar uzatılması nedeniyle yatırımcıların yüzde 70 kayba uğradığı öne sürülüyor. Takasın dışında kalan borcun dörtte birine denk gelen alacaklıların ise Arjantin'e karşı dava açması bekleniyor. Bu arada, IMF'den ise çelişkili açıklamalar geliyor. Arjantin'den önemli alacağı bulunan yatırımcıların ülkesi İtalya'nın IMF'deki temsilcisi İcra Direktörü Pier Carlo Padoan, "Arjantin'in borç takası konusu tam çözümlenmiş değil" dedi. IMF İşletme Direktör Yardımcısı Agustin Carstens ise, "Borç takası çok başarılı şekilde sonuçlandı" açıklaması yaptı. Padoan, Arjantin'in 2004'te askıya aldığı IMF ile stand-by görüşmelerine başlanması için, "Borç indirimini kabul etmeyen kreditörlerle anlaşmanın yol haritasının açıklanmasının önşart olacağını" söylerken; Carstens, "Fon'la Arjantin arasında görüşmelere yakında başlanacak" diye konuştu.
G-7'ye yakın üst düzey bir yetkili ise, "Arjantin'in takasa katılmayan alacaklılar için ne yapacağına dair net strateji tanımlaması, yeni bir IMF programı için öncelikli koşuldur" dedi. Ocakta başlayan ve geçen hafta sona eren takasın başarıyla tamamlanması, IMF ile üst düzey görüşmelere yeniden başlanmasının yolunu açıyor. Arjantin'de hükümet, yeniden yapılandırma sürecine yoğunlaşabilmek amacıyla 2004 Ağustos'unda IMF ile 13 milyar dolarlık kredi anlaşmasını askıya almıştı. Arjantin hükümeti ise, takası kabul etmeyen alacaklılara yeni öneride bulunmayacağını ilan etti.
(Reuters, aa)