Arjantin'e 'doları bırak' diyen Çin 10 milyar doları Yen ile değiştirdi

Arjantin'e 'doları bırak' diyen Çin 10 milyar doları Yen ile değiştirdi
Arjantin'e 'doları bırak' diyen Çin 10 milyar doları Yen ile değiştirdi

Fidel Castro Batı âlemini ?Çin ağzınızda acı bir tad bırakacak? diye uyardı. FOTOĞRAF: AFP

İSTANBUL - Çin Arjantin ekonomisine 10 milyar dolar tutarında yen enjekte ederken, Küba’nın efsane lideri Fidel Castro Batı âlemini uyardı: “Çin ağzınızda acı bir tad bırakacak.”
Doların uluslararası para birimi olmaktan çıkarılmasını önerip Rusya’dan da bu konuda destek alan Çin, Arjantin’le bir ilke imza atarak kendisiyle ticaretinde dolar kullanmaktan kaçınabilmesini amacıyla 10 milyar dolar tutarında para değiş tokuşu yaptı. Buna karşın Küba lideri Castro ise Batı âlemine uyararak Çin’in dünya ekonomisinde artan payının, Batı dünyası açısından acı olduğunu söyledi. Çin’in ekonomik nüfusunun G20 zirvesine ABD’nin hiç yapamadığı biçimde ‘müthiş’ şekilde yansıyacağını yazan Fidel, “Çin’in ekonomi dünyasında artan payını kabul etmek, Batı’nın ağzında acı bir tad bırakıyor...” dedi. 

Arjantin yen kullanacak
Arjantin ekonomisindeki likiditeye yapılan bu ilk yardım Çin’in Güney Amerika’daki ekonomik etkisinin ilk örneği olarak gösteriliyor. Arjantin’in bu uygulaması Arjantin iş dünyasının Çin ürünlerini doğrudan yen ile satın almasının yolunu açtı. Arjantin Çin’den elektronik eşya, bilgisayar ve kimyasal ürünler ithal ederken, Latin Amerika ülkesi Çin’e tarım ürünleri satıyor. Yeni uyugulamanın Arjantin’in ticaret masraflarını düşürmesine yarayacağı belirtiliyor. Çin doları by-pas etmek için benzeri anlaşmaları Güney Kore, Malezya, Beyaz Rusya ve Endonezya ile de yaptı. 

Chavez de destekliyor
Öte yandan Çin ve Rusya’nın petrol yerine başka bir uluslararası para birimine geçilmesi tezini işleyen Venezüella lideri Chavez de petrol alım satımının dolar dışında bir para birimiyle yapılması için Arap desteği almanın peşine düştü. Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Latin Amerika ve Arap Birliği liderleri toplantısında bu öneriyi getiren Chavez ardından İran ve Çin’i ziyaret edecek. (Radikal)