Artık karanlık tünelin dışına çıktık şimdi yatırımda atak zamanı

Artık karanlık tünelin dışına çıktık şimdi yatırımda atak zamanı
Artık karanlık tünelin dışına çıktık şimdi yatırımda atak zamanı

Ali Sami Yen in çimi de tuğlası da satılacak: Adnan Polat, Ali Sami Yen Stadyumu nda çimlerin satılacağını belirterek, Taraftarlara bu stadın çimlerini satmayı planlıyoruz. Aynı zamanda stadın yıkılacak duvarlarını da parça parça satacağız. Kulübe çok büyük bir gelir sağlamsını beklemiyoruz ama taraftarlardan bu konuda yoğun istek var diyor.

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat Sportif AŞ ile Futbol AŞ'yi birleştirdiklerini ve yeni şirketin değerinin 860 milyon liraya çıktığını açıkladı. Polat, 'Hisselerdeki rekor yükselişin nedeni Türk Telekom Arena ve yayın hakları geliri' dedi
Haber: JALE ÖZGENTÜRK / Arşivi

İSTANBUL - Göreve başladığı 2006’da Galatasaray ’ın mali durumunu “Tünelin içindeyiz. Karanlıkta önümüzü göremiyoruz” sözleriyle açıklayan Adnan Polat, 6 yıl sonra yeni durumu “Tünelin dışına çıktık. Şimdi yatırım ve gelişim zamanı” sözleriyle anlatıyor. Yaklaşık 1 ay önce “kanser” diye sözettiği Galatasaray Sportif AŞ ve Futbol AŞ birleşmesini gerçekleştirdiklerini belirten Polat, şirketin piyasa değerinin 860 milyon TL’ye çıktığını söylüyor. Polat, hisse senetlerindeki rekor yükselişin nedenini “Türk Telekom Arena’dan ve yayın haklarından gelir beklentisi çok yüksek. Hisseler yukarı gidiyor. Gitmeye de devvam edecek” sözleriyle yorumluyor. Polat, “Bütçe disipliniyle sağlıklı nakit akışı hedef alındı. Şirket ve kulüp kârlılığı için çalışıyoruz. Bu yıl yapamadık 2 yıl içinde kârlı hale geleceğiz” diyor.
2006’da göreve gelen Başkan Polat, kulübün mali tablodaki değişimini dün gazetelerin ekonomi müdürlerine anlattı. Göreve geldiğinde gördükleri mali tabloyu “feci” kelimesiyle anlatan Polat, 6 ay boyunca masa başında hesap işleriyle uğraştığını söylüyor. Dört büyük proje hedeflediklerini, bütün kredileri yeniden yapılanmaya soktuklarını anlatan Polat, şunları söylüyor: “2000’de Vakıfbank ’a olan 28 milyon dolarlık borç 6 yılda 380 milyon liraya ulaştı. Bu borcu kapatmak için çok uğraştık. Göreve ilk geldiğimde ziyaret ettiğimiz Vakıfbank Genel Müdürü bizi karşısında görünce çok şaşırdı. Işın Çelebi ’nin uğraşlarıyla ana para 39.5 milyon dolara çekildi. Bugün Vakıfbank’a 30 milyon dolar borç var. Kulübün yaşaması için gereken borçlar disipline edildi ve zamanında ödeme gayreti içine girildi.”
Daha sonra Galatasaray’ın borç yükünü hafifletmek için iki şirketi birleştirme kararı aldıklarını ve bir ay önce gerçekleştirilen birleşme sonucu halka açık Galatasaray Sportif AŞ’nin değerinin 753 milyon lirayı yakaladığını anlatan Polat, “4 yıl bu birleşme için uğraştık. İdari yapılanmada da önemli adımlar atıyoruz ” diyor.

4 şirketin yapılanması tamam
Birleşmenin Galatasaray’ın kurtuluş projesi olduğunu da vurgulayan Polat şöyle devam ediyor: “Projenin liderliğini Mehmet Helvacı yaptı. Yiğit Şardan, Ali Haşhaş, Işın Çelebi yoğun mesai harcadı. Profesyonellerden ise Ebru Köksel birleşme operasyonunda aktif rol oynadı. Kolay olmadı. Öyle bir hisse yapısı ve idari yapı oluşmuş ki, mesela Sportif AŞ kurulmuş geliri var gideri yok. Gelirlerin yüzde 70 ’i burada. Gelirinin yüzde 37’si dışarı gidiyor. Ama gelir elde edebilmesi için Futbol AŞ ’nin para harcaması gerekiyor. Çünkü takım orada. İdare olarak da şirketin birinin genel müdürü sadece gelire sahip biri sadece giderle uğraşıyor. Çok çeşitli şirket yapısı değiştirildi ve 4 ana kategoriye ayrıldı. Futbol AŞ. ile Sportif AŞ birleşti. Pazarlama ve İletişim AŞ de birleşen diğer iki şirket oldu. Başına Hakan Aydınol getirildi. Kulübün diğer şirketi ise Galatasaray Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım AŞ oldu. 4 şirketteki 28 yönetim kurulu üyesi yeni yapıda yarı yarıya azaltıldı. Bunun sonucunda her iki şirkette 7’şer üye olmak üzere toplam 14 yönetim kurulu üyesi şirket yönetiminde yer aldı. ”

UEFA kriterlerine uyum
“Birleşme olduktan sonra SPK’nın değerlendirmesine göre 163 lira olan hisse bir buçuk ay sonra 375 lira oldu ” diyen Polat, şöyle konuşuyor: “Birleşme öncesinde Galatasaray grubuna ait hisse senedinin değeri 220 milyon TL iken şimdi olmuş 860 milyon TL. Normal olarak da, yani eski kârlılığı şu anda gözükmüyor ama işte dört misli artmış bir buçuk ayda. Türk Telekom Arena’dan ve yayın haklarından gelir beklentisi çok yüksek” diyor.
Polat, bütçe disiplinine bu kadar önem vermelerinin nedenini ise 2012 UEFA’nın uygulamaya başladığı Finansal Fair-Play kriterlerinin dikkate alınması olarak açıklayarak, “Harcamalarda ciddi kısıtlamalara gidildi. Bu yıl 20 milyon dolarlık bonservis gelirine ulaştık. Aldığımız futbolculara da 3 milyon dolar fazla ödedik. Yani bu yıl transfere sadece 3 milyon dolar harcamış olduk. Kaynağı olmayan harcama yapmayacağız. Şirket ve kulüp kârlılığı amaçlandı” diyor.
Geçen dönemde 5 banka ile yaptıkları 70 milyon dolarlık kredi anlaşmasına da değinen Polat, mali başarıların yanı sıra tüzük konusunda da önemli adımlar attıklarını belirterek, “Tüzük yapısını günümüz şartlarına uydurmak için çalışıyoruz. Bu konuda radikal kararlar aldık. Dernekler maddesinde de yeni değişimler var. Bu konuda sona yaklaşıldı” diye konuşuyor.

Rivaa parasıyla arsa alacağız
Riva arazisinde imar ve ruhsat işlemlerinin tamamlanmasıyla gayrimenkul alanında önemli bir adım attıklarını belirten Polat, “Arsanın değeri 50 milyon dolardan 250 milyon dolara çıktı. 2006’da Riva için genel kuruldan yetki alınarak işe start verildi. Yeterlilik ilanı için 20 ’ye yakın şirketten dosya alındı. Gelecek yaz inşaatın başlaması düşünülüyor. Buraya 844 konutluk bir proje gerçekleştireceğiz. 750 milyon dolarlık bir gelire ulaşmayı planlıyoruz. Bu gelirle transfer yapmayacağız. Yağmurlu günler için arsa alacağız ” diyor.
Türk Telekom Arena’daki 1 yıllık gecikme ve Şampiyonlar Ligi ’ne katılamamanın kaybının 75 milyon dolara ulaştığını belirten Polat, “Stadyum bir yıl önce bitseydi kasamıza 50 milyon dolar girecekti. Geçen yıl Şampiyonlar Ligi ’ne gitseydik 25 milyon dolar daha kazanacaktık. Futbolcu başarılı olmazsa biz de olamayız ” diyor.

Polat’tan gelir arttırıcı önlemler
* Türk Telekom Arena ’da locaların tamamı, VIP koltukların yüzde 50 ’si satıldı. Yeni stadyumda 30 bin adetlik kombine satışı öngörülüyor.
* Diğer tribünlerde 10 gün evvel satışa çıkıldı ve 7500 koltuk satıldı. Beklenti 10 binin üzerinde.
* Futbolcu satışından 20 milyon dolarlık gelir sağlandı. Sponsorluk, reklam ve lisans sözleşmeleri 35 milyon dolardan, 165 milyon dolara çıktı.
* GS Mobile ’da 200 bin kullanıcıya ulaşıldı. GS Bonus kart kullananların sayısı 100 bini geçti. 
* GSTV kanalının 40 bine yakın abonesi bulunuyor. GS Store mağazalarının sayısı 2 katına çıkarıldı ve ciro 24 milyon TL oldu.
* Bilyoner ile yapılan anlaşma çevresinde kulübe yeni gelir sağlanmaya başlandı.