Artık kriz, devletleri tehdit ediyor

Artık kriz, devletleri tehdit ediyor
Artık kriz, devletleri tehdit ediyor

Ali Babacan, ABD deki düzelme kısa süreli bir mutluluk oyunu dedi.

Krizin finans ağırlıklı ilk safhasının bittiğini söyleyen Devlet Bakanı Ali Babacan, şimdi ikinci safhaya geçildiğini belirtti. Babacan, ikinci safhanın devletleri riskte ettiğine dikkat çekerek, 'Kamu borçları büyük risk' dedi

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan , krizin ikinci safhasına geçildiğini belirterek krizin birinci safhasını daha çok finans krizi ve bu krizi önlemek için devletlerin aldığı tedbirlerin oluşturduğunu, krizin ikinci safhasında ise devletlerin kredibilitesinin sorgulanmaya başlandığını söyledi.

Babacan, dün katıldığı bir televizyon programında ABD ’nin bir bakıma finansal krizin doğduğu ülke olduğunu ifade ederek ABD’nin en önemli eksiğinin finans piyasasıyla, finans kuruluşlarıyla alakalı denetim ve gözetimde, yapılması gerekenleri zamanında yapmaması olduğunu kaydetti.
“En önemli eksikliği orada görüyoruz” diyen Babacan, ABD’de bankacılık sisteminde hiçbir zaman dış göz olmadığını, ABD’nin son krize kadar buna izin vermediğini anlattı. Babacan, krizin “denetim ve gözetimi her ülke kendi içinde yapsın ama bir de ülkeler bağımsız ve detaylı bir şekilde değerlendirilsin ve açıklansın. En azından uyarıcı raporlar yazısını” ortaya çıkarttığını kaydetti.

ABD iyi bir sınav vermedi
Babacan, ABD’de yaşananın kısa süren bir mutluluk oyunu olduğuna dikkat çekerek problemlerin halının altına süpürüldüğünü, risklerin büyüdüğünü, dengesizliklerin oluştuğunu, birçok göstergenin sürekli daha farklı noktalara gittiğini ve sonunda mutluluk oyununun bittiğini, büyük bir krizle karşı karşıya kalındığını söyledi. Şimdi krizin ikinci safhasına geçildiğini belirten Babacan, şöyle konuştu: “Krizin birinci safhasını daha çok finans krizi olduğunu ve bu krizi önlemek için devletlerin aldığı tedbirler olarak görüyorum. Fakat krizin ikinci safhasınnın devletlerin kredibilitesi sorgulanmaya başladı. ‘Devletler kamu borçlarını ödeyebilecek mi ödeyemeyecek mi’ sorusu daha sık sorulmaya başlandı. Bugün ABD’nin borç stoku çok hızlı artıyor. Onun üzerinde bir bütçe açığı var bu açık her sene borcun üzerine ekleniyor. Şu ana kadar açıklanan programlarda bu borcu nasıl kontrol altında tutarız diye hiçbir yaklaşım yok. ”
Babacan, bugüne kadar krizin ikinci safhasında da ABD’nin iyi bir sınav vermediğini, ABD’de bankacılıkta son atılan adımların da doğru ama gecikmiş olduğunu söyledi. (aa)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Ali Babacan

  ,

  Ankara