Artık krize odaklanın çağrısı

Artık krize odaklanın çağrısı
Artık krize odaklanın çağrısı

Pazar günü yapılan yerel seçimlerden çıkan sonuçları herkesin doğru okuması gerektiğini belirten iş dünyasının kanaat önderleri, artık kaybedilecek zamanın olmadığı görüşünde.

Seçimlerin ardından iş dünyası, Türkiye'nin gerçek gündemi olan krize odaklanılmasını istiyor. Ekonominin aktörleri yapısal sorunlara dikkat çekerken, işçi kesimi de yoksullukla mücadeleye daha çok önem verilmesi gerektiğinin altını çiziyor

ANKARA - Yerel seçimlerin ardından işçi ve işveren kesimi artık ekonomik krize odaklanılmasını istiyor. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), yerel seçimlerin yarattığı siyasi dalgalanmaların artık geride bırakılarak, Türkiye’nin bir an önce gerçek gündemi olan ekonomiye odaklanması gerektiğini belirtti.
Yeni dönemde, yerel yöneticilerin, vatandaşlara hizmet odaklı, saydam, hesap verebilir, planlı çalışan, idari kapasitesini sürekli geliştiren bir yerel yönetim anlayışı içinde olmalarını temenni edildiği vurgulanan açıklamada, “Bu yerel seçim süreci, siyasi tarihte pek rastlanmayan bir biçimde genel seçim havasında sürdürüldü. Bu süreçte, küresel ekonomik kriz ile mücadele, maalesef, yerel seçimlerin gölgesinde kalmış, bu durumun sonucunda kriz yönetiminin gerektirdiği hız ve kararlılık yeterince sergilenememiştir. Yerel seçimlerin yarattığı siyasi dalgalanmaların artık geride bırakılarak, Türkiye’nin bir an önce gerçek gündemine odaklanması elzemdir” denildi.
Açıklamada, krizle mücadelede iç talebi destekleyici kontrollü para ve maliye politikalarına, verimliliği ve rekabeti artıracak politikalara, enerji arz güvenliğine, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesini kapsayan sürdürülebilir yüksek büyüme politikalarına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. 

Sabancı: Gelecek için çalışmalıyız

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da, “Bir demokrasi sınavından daha başarıyla geçtik. Artık 29 Mart’ı geride bırakıp gelecek için çalışmalıyız” dedi. Sabancı, açıklamasında şöyle dedi: “29 Mart Yerel Seçimleri’ni geride bırakarak ülkece bir demokrasi sınavından daha başarıyla geçtik. Öncelikle, seçilen yerel  yöneticilerimize yeni görevlerinde başarılar diliyorum
 Ortaya çıkan seçim sonuçları hiç kuşkusuz kendi içinde bazı mesajları da barındırmaktır. Her partinin ve her yöneticinin halkın verdiği bu mesajları doğru okumasını ve siyasi hayata en doğru şekilde yansıtmasını ümit ediyorum. Dünyanın içinde bulunduğu ve Türkiye’yi de derinden etkileyen ekonomik kriz tüm etkisiyle devam ediyor.
Artık hep beraber 29 Mart’ı geride bırakıp gelecek için çalışmalıyız. Türkiye’nin, seçim havasından çıkıp, ekonomik krize karşı yangın söndürücü tedbirlere devam ederken, orta ve uzun vadeli kalıcı önlemler alması gerekmektedir. Ayrıca bu yeni dönemde ülkemizin tüm kurumlarının ve siyasi partilerinin önceliği Avrupa Birliği sürecini yeniden canlandırmak olmalıdır.” 

TÜRKONFED: IMF ile anlaşmalı

 Celal Beysel (TÜRKONFED Başkanı): Artık seçim atmosferini geride bırakıp, seçmenin mesajlarını da göz önüne alarak, elbirliğiyle ülkeyi kalkındırma çalışmalarına kaldığı yerden devam etme zamanı. Özellikle ekonomide bazı adımların atılması  şart. Hükümetin gecikmeli de olsa açıkladığı ekonomik paketlerin olumlu etkileri olmuştur ancak, bunlar yeterli değildir. Tüketimi canlandıran önlemlerin ardından, üretimi canlandıracak önlemlerin alınması gerekmektedir. Bize göre hızla yapılması gerekenlerin başında büyüme, enflasyon ve benzer makro hedeflerinin revize edilmesi, bütçe büyüklüklerinin gerçekçi temellerde yeniden belirlenmesi, kredi akışını sağlayacak önlemlerin alınması ve IMF anlaşması geliyor.

MÜSİAD: Ekonomi yansıdı

Ömer Cihad Vardan (MÜSİAD Başkanı): Türk seçmeni, özellikle ekonomik anlamda çekilen sıkıntıları bir şekilde sandığa yansıtarak çözüm talep etmiştir. Seçim öncesinde mikro alanda önemli reformlara imza atan hükümetin, halkın sandıkta verdiği bu mesaja kulak vererek, ekonomiyi düzeltici, üretimi artırıcı ve istidam sağlayıcı çalışmalara hız vermesini bekliyoruz.

İHKİB: Artık yaraları saralım
     
Hikmet Tanrıverdi (?İHKİB Başkanı): Krizin açtığı yaraların sarılması için ekonomiye odaklanılmalı. Son dönemde üretim ve kapasite kullanımında tarihi düşüşler yaşadık. Bununla birlikte istihdam kayıplarında büyük artış oldu. Türkiye, üretimi artıracak ve ihracatçının rekabet koşullarını iyileştirecek bir performans ortaya koymak zorunda. Bunun altyapısına ilişkin ekonomi yönetimine sunduğumuz çözüm paketlerinin daha da gecikmeksizin hayata geçirilmesi gerekiyor.

TÜGİK: Sıra tedbir paketlerinde

Hazim Sesli (TÜGİK Başkanı): Sıra hükümet tarafından açıklanan tedbir paketlerinin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesinde. Bu yaklaşım hem kentlerin gelişimi, hem de ülke ekonomisinin kalkınması için önemli. Kriz ortamında girilen seçim süreci seçimin sonuçlarına da yansıdı ancak yerel seçimlerle genel seçimi birbirinden ayrı tutulmalı. 

TOBB: Yapısal sorunlara bak

Rifat Hisarcıklıoğlu (TOBB Başkanı): Yerel seçimlerle Türkiye ciddi bir demokrasi ve seçim sınavından başarıyla geçti. Seçim dönemi bitti, artık ekonomiye ve yapısal reformlara odaklanılması gerekir. 29 Mart yerel seçim sonuçlarının siyasi partilerimiz tarafından değerlendirileceğini ümit ederken, seçim döneminin sona ermesiyle birlikte, artık ekonomiye ve yapısal reformlara odaklanılması gerektiği inancını taşıyoruz.

DİSK: Halk sadakayı reddetti

Süleyman Çelebi, (DİSK Başkanı): Toplum hükümetin kriz politikalarını onaylamadığı gibi, ‘sadaka kültürünü’ de reddetmiştir. Sonuçlar, AKP’ye karşı muhalefetin yoksulluk ve yolsuzluklara karşı programlı bir mücadeleden geçtiğini göstermektedir. Özelleştirmeci, örgütlenme özgürlüğünü çiğneyen, ranta, yolsuzluğa ve partizanlığa dayalı uygulamaları sürdüren ve savunan, muhtaç vatandaşlara eşit ve adil sosyal yardımlar götürmek ve herkesi belediye hizmetlerinden eşit yararlandırmak yerine, sadaka toplumu yaratmaya çalışanlara bir uyarı yapıldığını görmek gerekiyor. AKP yerel seçim sürecinde, halkın özgür iradesini kırmaya ve her tür olanağı kullanarak seçmenleri kendi lehine etkilemeye çalışmasına, hükümetin ve yerel yönetimdeki iktidarının bütün olanaklarını sonuna kadar kullanmasına karşın halktan ciddi bir uyarı almıştır. 

KESK: Emekçilere kulak verin

Sami Evren (KESK Başkanı): AKP’nin seçim başarısızlığının altında yatan en önemli faktör, krizin yol açtığı işsizlik karşısında, emekçilerin yoksullaşmasına duyarsız kalışıdır. Bu seçimin mağlubu siyasi iktidar. Bizzat Başbakan’ın kendisi bu seçimi bir güven oylamasına dönüştürdü, çıtalar belirledi; ancak kendi çıtalarının altında kaldı. Sermayeyi önceleyen politikaları terk ederek, emekçilere kulak vermeli. (Radikal)

Yabancılar: IMF ile anlaşma yakın
İktidar partisi AKP’nin birinci çıksa da güç kaybettiği 29 Mart yerel seçimleri yurtdışı piyasalarda da yankı buldu.
Seçim sonuçlarını yabancı finans kurumları benzer cümlelerle yorumladı.
Sonuçların AKP için bir uyarı olduğunu belirten finans kurumları, IMF ile en kısa sürede anlaşma imzalanacağını belirtiyor. Ekonomiye odaklanılmasının şart olduğu da belirtiliyor. 
* ING Bank: AKP bundan sonra önceliği ekonomiye vermek zorunda. Ekonomik istikrar ve diğer konularda daha temkinli davranacak. Bu da IMF ile bir anlaşmanın nisan ayında imzalanacağı beklentilerinin devam etmesini beraberinde getirecek. Revize edilecek önemli mekanizmalar var. 
* JP Morgan: Seçmen AKP’ye ekonomik durumla ilgili hoşnutsuzluğuna yönelik açık uyarıda bulundu. Kabine revizonu önümüzdeki günlerde olabilir. Böylece Erdoğan hoşnut olmayan seçmene hızla önlem aldığı mesajını verecek.
Bu sonuçlar AKP’nin kendine çok fazla güvenmesi ve kendinden çok memnun olmasını önleyecek. Partinin pragmatik özüne tekrar dönmesini, ekonomik kriz ve yapısal reformlarla daha çok meşgul olmasını bekliyoruz. 
* Nomura: AKP’nin küresel krize karşı giderek daha savunmasız bir hale geldi. Türk seçmeninin sosyo-ekonomik koşullara bağlı olarak oyunun renginin değişebilir. Erken genel seçime gidilmesi mümkün değil ancak AKP bundan böyle muhalefet ile uzlaşma yollarını daha çok arayacaktır. 
* Goldman Sachs: AKP’nin kaybettiği oyların önemli kısmı MHP ve Saadet Partisi gibi partilere kaydı. AKP bu seçim sonuçlarını bir uyarı olarak algılayacaktır ve ekonomik reformlara tekrar hız verecektir. AKP yatırımcı güvenini de tazelemek için IMF anlaşmasını en kısa sürede imzalayacaktır.