Artık sektörün meselesi!

Artık sektörün meselesi!
Artık sektörün meselesi!

Özel Sektör Gönüllüleri Der. Başk. Agah Uğur ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç.

Koç Holding'in 2006 yılında başlattığı 'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' projesi kapsamındaki Meslek Lisesi Koçluğu programı iş dünyasına devredildi.

EKONOMİ SERVİSİ
Koç Holding’in ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ projesi kapsamındaki Meslek Lisesi Koçluğu Programı, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) öncülüğünde dünyasına devredildi. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Mesleki eğitim konusu, memleketin problemli meselesi olmaktan çıkıp, arzu edildiği gibi memleketin gelişmesinde çözüm aracına dönüşüyor” dedi. Koç, iş dünyasının önde gelen şirketlerinin gönül seferberliği başlattığını belirterek, bu çalışmaya ilk aşamada 21 şirketin iştirak edeceğini söyledi. Projeden Koç Holding’in elini çekip çekmeyeceğine ilişkin sorusuna Koç, “Koç Holding, projeden elini tamamen çekmeyecek. Proje 8 bini aşkın bursiyer öğrenciden oluşuyor. Bu burslar şu anda sona eriyor. Koç Holding elde ettiği birikimi 21 şirket ve dernekle de paylaşabilecek. Bu projeyi, biz oluşturduk, geliştirdik ve şimdi tabana yayılması lazım” diye konuştu.
İstatistiki olarak meslek lisesinden mezun olan öğrencilerin sanayide, başka bir yerde iş bulmalarının üniversite mezunundan çok daha yüksek. bir ihtimal olduğunu belirten Koç, “Bursiyerlerin yüzde 80’i yüksek öğretime devam etmek istiyor. Yüzde 20’si çalışma hayatına atılmak istiyor” dedi. ÖSGD Başkanı Agah Uğur da, şunları söyledi: “Bu bir bayrak devralması, bir maraton. Meslek liselerine yönelik sıkıntılar, azaldı.”

Kimler üstlendi?
Meslek Lisesi Koçları Programı’na dahil olan 21 şirket de şöyle:
* Bilim İlaç, Borusan Holding, Boyner Holding, Brisa, Cargill, Çimsa, Doğan TV, Enerjisa, Eureko, Finansbank, Garanti Bankası, HP, Kadıköy Şifa Sağlık Grubu, Olmuksa, Organik Kimya, PepsiCo, Pirelli, PwC, Roche, TEB, Viko. 

* Program, 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde İstanbul ’da uygulanacak. 2013-2014 döneminde ise İstanbul’un yanı sıra belirlenecek yeni iller program kapsamına alınacak.

bigPara.com