'Artık sıra reel sektöre gelsin'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Bolat, kamu kesimi ve finans sektörünün rehabilitasyonunun uzun sürdüğünü belirterek, "Artık reel sektörün sorunlarına ve yapısal dönüşüme odaklanılmalı" dedi.

İSTANBUL - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Bolat, kamu kesimi ve finans sektörünün rehabilitasyonunun uzun sürdüğünü belirterek, "Artık reel sektörün sorunlarına ve yapısal dönüşüme odaklanılmalı" dedi. MÜSİAD, yurt çapındaki 2 bini aşkın reel sektör temsilcisinden görüş alarak hazırlanan, '2005 Türkiye Ekonomisi Raporu'nu açıkladı. Bolat, makro göstergelerde üç yılda hızlı toparlanma yaşandığını, ancak mikro düzeyde ciddi yapısal dönüşüm sıkıntıları ortaya çıktığını söyledi.
Hazine borçlanma maliyetinin 2001-2002'ye kıyasla ciddi oranda düşürülmüş olmasını 'olumlu ve önemli kazanım' olarak niteleyen Bolat, buna rağmen olumlu gelişmelerin 'orta kesime' yansımadığını belirtti.
'İşsiz sayısı azalmıyor'
960 bin yeni istihdam yaratılmasına rağmen işsiz sayısının bir türlü 2 milyon 750 binin altına düşürülemediğini belirten kamu borç stoku, cari açık, işşizlik ve durgunluğa yönelik önerilerde bulunan Bolat, yıl sonunda büyümeyi yüzde 6, bütçe açığını 15 milyar YTL öngördüklerini belirtti. ÜFE'yi yüzde 8, TÜFE'yi yüzde 7.5 beklediklerini anlatan Bolat, "Doları 1.45 YTL, avroyu 1.72 YTL, ihracatı 75 milyar dolar, ithalatı 113 milyar dolar, dış ticaret açığını da 38 milyar dolar bekliyoruz" dedi. Bolat, Telekom, THY, Petkim, Erdemir, Tüpraş gibi stratejik KİT'lerin değerinin altında satılmaması, ulusal çıkarlar açısından 'şüpheli oluşumlara' izin verilmemesi, halka arzın denenmesini, bankacılık sektöründe ise yabancı sermaye payının yüzde 30'u aşmaması gerektiğini vurguladı. MÜSİAD Başkanı Bolat, SSK ve Bağ-Kur'a olan borçları için de çok taksitli yeni bir barış projesinin heyecanla beklendiğini belirtti.