Arz fazlası dolar aldırdı

Merkez Bankası, döviz kurlarında gözlemlenen dalgalanmayı önlemeye yönelik, bugün döviz piyasasına 'alım' yönünde doğrudan müdahale etti.

ANKARA - Merkez Bankası, döviz kurlarında gözlemlenen dalgalanmayı önlemeye yönelik, bugün döviz piyasasına 'alım' yönünde doğrudan müdahale etti.
Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, son günlerde, artan döviz arzına bağlı olarak döviz kurlarında aşırı bir hareketlilik yaşandığı hatırlatıldı.
Açıklamada, "Bu nedenle, döviz kurlarında gözlemlenen dalgalanmayı önlemeye yönelik, bugün döviz piyasasına alım yönünde doğrudan müdahale edilmiştir. Diğer doğrudan alım ya da satım müdahalelerimizde olduğu gibi, bu müdahale de, döviz kuru seviyesinden duyulan bir rahatsızlığı ifade etmemektedir" denildi. Açıklamada, uygulanan dalgalı kur rejiminde, dövizin piyasada arz ve talep koşulları tarafından belirlendiği, kurdaki oynaklığın Merkez Bankası'nca takip edildiği vurgulanırken, kurlarda her iki yönde oluşabilecek 'aşırı oynaklık' durumunda doğrudan müdahale edilebileceğinin daha önce açıklandığı hatırlatıldı.