Arzda ayrım olmayacak

Halka arza hazırlanan Vakıfbank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Beyazıt, hisse satışında yerli ve yabancı ayrımı yapılmayacağını söyledi. Vakıfbank hisselerinin yüzde 21.89'luk bölümünün halka arzında...

İSTANBUL - Halka arza hazırlanan Vakıfbank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Beyazıt, hisse satışında yerli ve yabancı ayrımı yapılmayacağını söyledi. Vakıfbank hisselerinin yüzde 21.89'luk bölümünün halka arzında yurtiçi konsorsiyum lideri İş Yatırım, yurtdışı global koordinatörler JP Morgan ve UBS eş liderler ise İş Yatırım ve EFG İstanbul olarak belirlendi.
Bankanın son dönemdeki performansı ve 2005'in ilk altı aylık sonuçları, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Beyazıt ve Genel Müdür Bilal Karaman'ın katıldığı bir toplantıyla açıklandı. Toplantıda konuşan Karaman, "Halka arzda banka sermayesi 1 milyar YTL'den 1.279 milyar YTL'ye çıkarılacak ve mevcut ortakların rüçhan hakları kısıtlanarak artırılacak yüzde 21.81'i oluşturan 279 milyon YTL nominal değerli hisse senetleri ile Vakıfbank Memur ve Hizmetlileri Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfı'na ait yüzde 0.08'lik hisse senetlerinin yurtiçi ve yurtdışında halka arzı yapılacak. Bu durumda toplam 280 milyon YTL hisse senedi halka arzı ile bankanın halka açıklık oranı yüzde 21.89 olacak" dedi.
Yusuf Beyazıt ise yabancıların blok hisse alışı konusunda bir sorun yaşanıp yaşanmayacağını zamanın göstereceğini ifade ederek, "Böyle bir talep bizi sevindirir. Bu dünyanın bankamıza inancını ortaya koyacaktır" diye konuştu. Son günlerde özelleştirme ve yabancı sermayenin gündemde olduğunu belirten Beyazıt, ölçek ekonomisinin tüm avantajlarından yararlanacaklarını söyledi. Beyazıt, Vakıfbank'ın yarım yüzyılı aşkın süredir ekonomiye sağladığı katkıların karşılığını almaya başladığını belirterek, son yıllarda yapılan atılımların sonucunda artık Türk bankacılık sektörünün süper liginde top koşturduklarını belirtti.
'Oğlan bizim kız bizim'
Beyazıt, yabancı ortaklığa ilişkin bir soru üzerine, yabancı sermayenin Türkiye'ye gelmesini olumlu gördüklerini ifade ederek, "Oğlan bizim kız bizim. Aldığımız karar, halka arz olayıdır. En doğru karar budur. Yabancı ve yerli ayrımı yapmaksızın bunu değerlendiriyoruz" dedi. Beyazıt, yabancı sermaye ile ilgili bir korkuyu enselerinde hissetmediklerini, çünkü güçlü bir geçmişleri olduğunu aktardı.
Bilgilendirme toplantısında verilen bilgiye göre, bankanın 2002'de 8 milyar dolar olan aktif büyüklüğü, yıllık ortalama yüzde 52'lik büyümeyle 2004'te 19 milyar dolara, 2005'in ilk yarısında ise 21.3 milyar dolara yükseldi.
Böylece banka aktif büyüklükte iki sıra atlayarak sektörün en büyük beşinci bankası oldu. 2002-2004 arasında krediler yıllık yüzde 70 artışla 6 milyar dolar, mevduat ise ortalama yıllık yüzde 49'luk artışla 13 milyar dolar seviyesine ulaştı. Öz kaynaklarındaki yıllık ortalama artış yüzde 106'yı bularak 1.4 milyar dolara, net kâr ise yıllık ortalama yüzde 93'lük artışla 147 milyon dolardan 547 milyon dolara çıktı. Vakıfbank'ın yılın ilk yarısındaki net kârı ise 202 milyon dolar olarak gerçekleşti.
'Tarih vermek zor'
2002-2004 arasında gerçekleştirilen sıçramayla bankanın aktif büyüme hızı, kredi artış hızı, mevduat artış hızı, öz kaynak artış hızı ve öz sermaye karlılığında ilk 5 özel banka arasında birinci olduğunu ifade eden Bilal Karaman, net kâr artışında ise ikinciliği aldıklarını söyledi. Karaman, bankanın yaptığı atakla büyük bankalar arasında yerini aldığını belirterek, "Bu büyüklükleri yakalayan bankamızın görücüye çıkmasını istiyoruz, bu bağlamda arz çalışmalarını hızlandırdık" dedi. Karaman, sürecin sürdüğünü, kesin tarih vermenin zor olduğunu söyledi.
IMF mortgage'ı sordu
Karaman, talep konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağını tahmin ettiklerini belirterek, arzın hem banka hem de ülke açısından uygun olduğunu, yabancılara kısıtlama olmadığını açıkladı. Karaman, IMF'nin kendileriyle de görüştüğünü, konut finansman (mortgage) sistemiyle ilgili vergi konusuna değinerek sistemdeki vergilerin hafifletilmesi yönündeki çalışmalarla ilgili soru sorduklarını anlattı. Banka hisselerinin yüzde 74.76'sı Vakıflar Genel Müdürlüğü, yüzde 0.24'ü mülhak vakıflar, yüzde 24.89'u Emekli Sandığı Yardımlaşma Vakfı, yüzde 0.11'i diğer gerçek şahıslara ait.