Asansörler tehlike saçıyor!

Asansörler tehlike saçıyor!
Asansörler tehlike saçıyor!
TSE Başkanı Hulusi Şentürk, 20 ilde denetledikleri 13 bin asansörden yüzde 62'sinin kusurlu çıktığını açıkladı.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK - jale.ozgenturk@adikal.com.tr / Arşivi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, bu yıl zorunlu hale gelen asansör muayenelerinde denetledikleri 13 bine yakın asansörün yüzde 62’sinin kusurlu çıktığını açıkladı. Şentürk, tüketicinin kaliteli diye güvenerek aldığı CE belgeli ürünlerin ise “sağlık problemi yaratmayacak” anlamına gelmediğini belirterek, “Oyuncak ve kırtasiye ürünleri tamamen başıboş durumda” dedi.
TSE’nin başına 1.5 yıl önce özel sektörden gelen Hulusi Şentürk, gazetecilerle ilk buluşmasını İstanbul ’da ekonomi müdürleriyle yaptı. TSE’nin yeniden yapılanmasını ve yeni stratejilerini anlatan Şentürk, TSE’nin piyasada tekel olarak yanlış algılandığını açıkladı.Verdikleri belgelerin büyük bölümünün zorunlu olmadığını kaydeden Şentürk, “Biz yükte ağır, pahada hafif olanlarda varız” dedi. Belgelendirme alanında kıran kırana bir rekabet yaşandığına işaret eden Şentürk, gelir arttırmak için son olarak asansör denetim işine girdiklerini açıkladı.

Özellerde yüzde 5 çıkıyor
Türkiye ’de ocak ayından itibaren asansörlerin periyodik olarak denetimden geçmesinin zorunlu hale geldiğini hatırlatan Şentürk, 31 şirketin muayene konusunda görevlendirildiğini söyledi. TSE’nin üç bin belediye içinde 102 belediye ile protokol imzaladığını anlatan Şentürk, bu zamana kadar 20 ilde 13 bin asansörü muayene ettiklerini dile getirirken ortaya çıkan sonuçların vahim olduğunu söyledi. Şentürk, “Bu asansörlerin yaklaşık yüzde 62’si kusurlu çıktı. Kimisinin halatı kopuk, kimisi hizaya gelmeden açılıyor. Toplumun kaderciliğini anlamakta zorlanıyorum” yorumunu yaptı.
Şentürk, özel şirketlerin denetimlerinde ise kusurlu oranının yüzde 5-10 civarında çıktığını söylerken, “Bu durumu anlamak mümkün değil. Fiyatımız asansör başına yıllık 180 TL, piyasada ise 60 TL’ye kadar düşen firmalar var. Nasıl denetim yapıyorlar anlamak mümkün değil” diye konuştu.


CE belgesine güvenmeyin
Şentürk, ithal ürünlerde de TSE’den belge almanın zorunlu olmadığını dile getirdi. Sohbet CE belgelerinin güvenilirliğine gelince Genel Sekreter Üzeyir Karagöz’ün de katılımıyla şu ilginç açıklamaları yaptı:
Türkiye’de 1500 civarında ithal ürün var. Neyin denetleneceğini TSE değil Ekonomi ile Gümrük Bakanlığı belirler.
Biz piyasaya girmeden numune alınsın dedik ama olmadı. Daha önce kontrol TSE’deydi. Yüzde 74 uygunsuz çıkınca bir gecede bizden almışlar.
AB de bir süre önce gümrüklerde kontrolü kaldırdı. “Siz piyasaya sürün, ben içeride denetlerim” dedi. Ama içeride uygunsuz bir şey bulursa firmanın köküne incir ağacı dikiyorlar. AB’de uygunsuz beyanın cezası 180 milyon euro.
Türkiye’de kırtasiye ve oyuncak ürünlerinin hepsinde kansere neden olan madde olabilir. Denetlenmekte geç kaldık. “CE belgeli ürünler sağlık problemi yaratmaz” diyemeyiz. Ürünlerin tamamı başıboş durumda.