Asgari ücret en düşük memur maaşına yaklaştırılmalı

Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ivedilikle toplanması gerektiğini belirterek, "Asgari ücret en düşük devlet memuru maaşı olan 663 YTL'ye yaklaşmalı ya da açlık sınırı olan 584 YTL'nin üzerinde olmalı" dedi.

ANKARA - Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ivedilikle toplanması gerektiğini belirterek, "Asgari ücret en düşük devlet memuru maaşı olan 663 YTL'ye yaklaşmalı ya da açlık sınırı olan 584 YTL'nin üzerinde olmalı" dedi.
Kılıç, 1 Ocak 2007'den geçerli olacak asgari ücretin ne kadar olması gerektiğine ilişkin açıklamasında, mevcut asgari ücretin reel satın alma gücünü kaybettiğini, bu ücretin objektif, güvenilir veri kavramına uygun tespit edilmesi gerektiğini söyledi.
Belirlenen asgari ücretin net olarak ödenmesi gerektiğini ifade eden Kılıç, asgari ücretten vergi kesilmemesi gerektiğini savunarak, bunun Anayasa'nın 'gelire ve gücüne göre vergi verilmesi' içerikli 73. maddesine aykırı olduğunu kaydetti.
Şu an asgari ücretin 380 YTL 46 YKr olduğunu anımsatan Kılıç, "Yeni asgari ücret rakamsal olarak en düşük devlet memuru maaşı olan 663 YTL'ye yaklaşmalı ya da açlık sınırı olarak belirlenen 584 YTL'nin üzerinde olmalıdır" diye konuştu.
AB'de 1200 dolar
Asgari ücretin gelişmiş AB ülkelerinde ortalama bin 200 dolar olduğuna, bu ücretin Türkiye'de ise 500 doları dahi bulmadığına dikkati çeken Salih Kılıç, şunları söyledi:
"Asgari ücret AB ülkeleriyle karşılaştırıldığında çok gerideyiz. Türkiye'de 500 doları dahi bulmayan asgari ücret AB'nin çok gerisinde kaldı."
Hak-İş Başkanı Salim Uslu da Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun işveren ağırlıklı olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Komisyon sayısal olarak yetersizdir. Dengesiz ve antidemokratik bir komisyondan sağlıklı ve gerçekçi sonuçlar çıkmıyor. Bundan önceki asgari ücret tespitlerinin tamamı bizi doğrulamaktadır. Bu komisyondan işverenlerin dediği rakamlar çıkıyor. Bu kafanın belirlediği asgari ücretin gerçekçi olma şansı yok. Yeni asgari ücretin öncelikle son 3,5 yıldaki yüzde 35'lik büyümeyi asgariden karşılamış olması gerekiyor."
Bu arada Türk-İş, kamu kesiminde çalışan yaklaşık 350 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için süreci başlattı. (aa/anka)