'Asgari ücret için 'uzlaşma' şart'

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, bölgesel asgari ücretin ancak işçi ve işveren temsilcileri arasında 'uzlaşma' sağlanması durumunda uygulanacağını ifade etti.

ANKARA - Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, bölgesel asgari ücretin ancak işçi ve işveren temsilcileri arasında 'uzlaşma' sağlanması durumunda uygulanacağını ifade etti.
Başesgioğlu, konunun 2006 başında Asgari Ücret Komisyonu'nun gündemine gelebileceğini söyledi. Başesgioğlu, dün Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Türk-İş'in hazırladığı bölgesel asgari ücret raporunu Başesgioğlu'na veren Kılıç, "Bölgesel asgari ücretin düşük ücret politikasına dahil edilmek istenmesini içimize sindirmemiz mümkün değil" dedi.
Kılıç, işsizliğin ve kayıt dışı ekonominin çözümünün bölgesel asgari ücrette aranmasının yanlış olduğunu kaydederken, Türkiye'nin eyaletlere bölünmüş bir ülke olmadığını vurguladı. 2004-2005 yılında 15 bin işçinin işsiz kaldığına dikkat çeken Kılıç, çalışma yaşamında ciddi sorun yaşandığını söyledi.
Başesgioğlu ise bölgesel asgari ücretin ancak işçi ve işveren temsilcilerinin uzlaşmasıyla hayata geçebileceğini belirterek, "Eğer bir uzlaşmaya varılarsa biz de hükümet olarak elimizden geleni yaparız" diye konuştu. Devletin geleneksel denetiminin kayıt dışı ekonomiyi önlemede yetersiz kaldığını ifade eden Başesgioğlu, yeni uygulamalar için çalışma yürüttükleri bilgisini verdi.
Örgütlenme olacak
2004-2005 yılında 15 bin işçinin işten çıkarılmasıyla ilgili sendikal haklara dikkat çeken Başesgioğlu, ilerleyen günlerde sendika yasasında yapılacak değişikle örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılacağını belirtti. Kıdem tazminatında kazanılmış haklardan geriye gidiş olmayacağını kaydeden Başesgioğlu, taslakta öngörülen yüzde 3 kesintiyle fonun dönmesinin mümkün olmayacağını söyledi. Kıdem tazminatları konusunda hem işçilerin hem de işletmelerin mağdur olduğunu ifade eden Başesgioğlu, 'kıdem tazminatı fonu yasa tasarısı taslağı' ile her çalışanın kıdem tazminatı hakkının verilmesini sağlayacak 'sağlam' bir düzenleme yapmaya çalıştıklarını belirtti. Beşesgioğlu, prim miktarının belirlenip, sosyal taraflarla görüşülmesinin ardından, taslağı Bakanlar Kurulu'na sunmak istediklerini kaydetti.
Başesgioğlu, hükümetin bölgesel asgari ücrete nasıl baktığının sorulması üzerine ise işsizliğin çözümüne yarayacak her türlü öneriyi dikkate aldıklarını dile getirdi. Başesgioğlu, işgücü maliyetlerinin de masaya yatırılması gerektiğini vurguladı.
Kılıç ise bölgesel asgari ücretin 1970-1974 yılları arasında uygulandığını ancak ortaya çıkan sorunlardan dolayı terk edildiğini ifade etti.