Asgari ücret patronları da üzdü

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, asgari ücretle bir ailenin geçinebileceğine inanmadığını belirtirken, "Asgari ücret çok hassas bir konu.

ANKARA - Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, asgari ücretle bir ailenin geçinebileceğine inanmadığını belirtirken, "Asgari ücret çok hassas bir konu. Bunu müdafaa etmek beni fazlasıyla üzüyor. Biz ayda yaşamıyoruz, biz de işçinin mesut olmasını istiyoruz" dedi.
TİSK Başkanı Kudatgobilik, yeni yıl dolayısıyla gazetecilere verdiği akşam yemeğinde, 2006'yı değerlendirirken, 2007'ye ilişkin beklentilerini de anlattı. Türkiye'nin genç nüfusunun önemine değinen Kudatgobilik bu nüfusun eğitilmesi ve istihdam edilmesi halinde inanılmaz bir güç kazanılabileceğini, aksi halde 'sosyal bir bombayla' karşı karşıya kalınabileceğini vurguladı. Kemal Derviş döneminde başlayan politikalarda AKP'nin iktidarda olduğu dört yıllık sürede makroekonomik düzelmeler yaşandığını kaydeden Kudatgobilik, son altı aya kadar IMF ve AB ile ilişkilerin iyi gittiğini, ancak son altı ayda bazı olumsuzluklar yaşandığını dile getirdi.
Salı günü açıklanan yeni asgari ücreti değerlendiren Kudatgobilik, toplusözleşme yapılan işyerlerinde asgari ücretin bir hayli üzerinde ödeme yaptıklarını, rakamların asgari ücretin üç katına karşılık geldiğini ifade etti.
Sanayinin gelişmesi gereken yörelerde tayin edilen asgari ücretin ciddi bir engel olduğunu savunan Kudatgobilik, "Ücretin, bu parayla yaşama meselesinden öte, her sene artan ve 2010'a kadar 10 milyon işsize iş bulunmasının gerektiği bir ortamda başka bir anlamı var" diye konuştu.
İşveren maliyeti 780 YTL
Asgari ücretin işverene 780 YTL'ye mal olduğunu belirten Tuğrul Kudatgobilik, şöyle konuştu: "Asgari ücretle bir ailenin geçinebileceğine inanmıyorum. Ancak asgari ücret ilk kez istihdam edilecekler için uygulanacak bir ücret. Asgari ücretle çalışan bir kişi, eşinin ya da çocuklarının da sağlayacağı gelirle geçimini sürdürebilecektir." Kutadgobilik, asgari ücretin istihdamı etkileyen en önemli unsur olmadığını, bu konuda başka unsurların bulunduğunu da dile getirdi.
Tuğrul Kudatgobilik, "Sosyal Güvenlik Reformu"nun bütünüyle faydalı olacağına inandıklarını ve desteklediklerini söyledi. Anayasa Mahkemesi'nin tek çatı prensibine aykırı bir karar vermediğini, sadece kamu görevlilerine ayrı statüde bakılması yönünde görüş belirttiğini belirten Kudatgobilik, bundan sonra yapılması gerekenin kamu görevlilerinin 'tek çatı' sistemine monte edilip edilemeyeceğine bakılması olduğunu ifade etti.
SGK'da özerklik önemli
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) özerkliğinin önemine işaret eden Kudatgobilik, "Özerklik olmazsa gene batar. 50 senelik kurum bir daha kayaya çarpmamalı, batmamalı" diye konuştu.
'2007 kayıp yıl olmasın'
"AKP Türkiye'nin tamamını kapsayacak görünümü ortaya koyamadı" diyen Kudatgobilik, liberal ekonomik büyümeyi ortaya koyan hükümetin, aynı zamanda tüm Türkiye'yi kapsaması gerektiğini söyledi. Toplumda kadrolaşma konusunda bazı olumsuz görüşler ortaya çıktığını vurgulayan Kudatgobilik, eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin görevine devam ettirilmemesini buna örnek gösterdi.
"2007 kayıp bir yıl olmasın" diyen Tuğrul Kudatgobilik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki yılın kaybolacağına dair fazlaca işaretler var. Bunlar; cumhurbaşkanlığı seçimi, genel seçim, Avrup Birliği sürecindeki gelişmeler ve dünya konjonktüründeki zorluklar... Türkiye'nin zaman kaybetmeye tahammülü yok. Türkiye, durmadan ilerlemeli ve istihdam yaratmalıdır."
2007 yılının pozitif bir yıl olması için ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayan TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, "Önümüzdeki yıl gri bir yıl, kayıp bir yıl olabilir, Türkiye'nin kayba tahammülü yoktur" dedi.