Asgari ücrete düzenleme yok

IMF'nin Avrupa bölgesi kıdemli danışmanı Rıza Moghadam, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun dün onayladığı Türkiye'nin yeni stand-by'da, asgari ücretin azaltılması yönünde bir düzenleme bulunmadığını söyledi.

WASHINGTON - IMF'nin Avrupa bölgesi kıdemli danışmanı Rıza Moghadam, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun dün onayladığı Türkiye'nin yeni stand-by'da, asgari ücretin azaltılması yönünde bir düzenleme bulunmadığını söyledi. Moghadam, Washington'da telekonferansla gazetecilerin sorularını yanıtladı ve yeni stand-by'la ilgili bilgi verdi. Moghadam, yeni programın, Türkiye'nin üç yılı aşkın süredir ortaya koyduğu olağanüstü ekonomik performansın sonucu olduğunu belirtti. Moghadam, İcra Direktörleri Kurulu'nun, Türkiye'nin özellikle faiz dışı bütçe fazlasının GSMH'ya oranını yüzde 6.5'te tutturma başarısından çok etkilendiğini ve bu başarının devam etmesini beklediklerini kaydetti. Rıza Moghadam, 'programın zamanlı bir şekilde tam uygulanması başarının devamı için çok kritik' dedi.
IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger'in Türkiye'de yaptığı konuşmada, asgari ücretin yüksek olduğuna ilişkin sözlerinin hatırlatılarak, Türkiye'den bu yönde talep olup olmadığı sorusu üzerine Moghadam, "Yeni programda asgari ücretle ilgili hiçbir düzenleme yok" dedi.
Moghadam, işsizlik konusuna çözüm getirilmesinin hem Türk halkı hem de programın başarısı bakımından önemli olduğunu vurguladı. Yılda 1 milyon kişinin çalışabilir konuma geldiğini ve işsizlik oranına katkıda bulunduğunu belirten Moghadam, Türkiye'de yeni iş imkânlarının yaratılması gerektiğine işaret etti. Geçen yıl Türkiye'de yaratılan iş imkânının çok etkileyici olduğunu da vurgulayan Moghadam, bu yıl daha fazla iş imkânı yaratılacağını, ancak bu durumun Türkiye için ekonomik anlamda yeni zorluk yaratabileceğini kaydetti.