Asgari ücretlinin yeni yılda kaybı '44 ekmek'

Asgari ücretlinin yeni yılda kaybı '44 ekmek'
Asgari ücretlinin yeni yılda kaybı '44 ekmek'
DİSK-AR: "Asgari ücrete yapılan aylık 34 TL, günlük 1.13 TL'lik zam ile günlük yalnızca 76 gram beyaz peynir, 184 gram nohut, 93 gram zeytin alınabiliyor."

DİSK-AR Yeni Asgari Ücretle Alım Gücü Raporu’nu açıkladı. DİSK-AR'ın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü DİSK-AR olarak, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) Madde Fiyatları, TÜFE Endeksi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verileri üzerinden yaptığımız hesaplamaya göre asgari ücrete yapılan aylık 34 TL, günlük 1,13 TL’lik zam ile günlük yalnızca 76 gram beyaz peynir, 184 gram nohut, 93 gram zeytin alınabiliyor. Günlük artış ile alınabilecek dana eti miktarı ise 47 gram. 4 kişilik bir ailede öğün başına düşen miktarlar bu değerlerin 12’de 1’i düzeyinde.
Söz konusu 34 TL ile alınabilecek pirinç miktarı 265 gram, bebek maması miktarı 21 gram, ekmek miktarı 442 gram, makarna miktarı 490 gramda kalıyor.”

YAPILAN ZAMLA GÜNDE 47 GRAM ET ALINABİLİYOR

Asgari ücretli, aldığı zamla et almaya kalkarsa, günlük 47 gram dana eti ya da 168 gram tavuk etinden birini seçmek durumunda kalacağının belirtildiği raporda, “Eğer tercihini süt ve süt ürünlerinden yana kullanacaksa o zaman ya yarım kilo süt, ya 76 gram beyaz peynir alacak. Yoksulun protein deposu kuru bakliyat açısından da tablo pek parlak değil. 217 gram kuru fasulye ya da 184 gram nohut asgari ücret zammının günlük karşılığı ile alınabilecek gıda ürünleri. Zamla alınabilecek bebek bezi adedi ise yalnızca 3.” ifadelerine yer verildi.

YAPILAN ZAM KAYIPLARI KARŞILAMADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretliyi enflasyona ezdirmedik sözlerinin hatırladığı açıklamada, “Asgari ücretli 2013 yılının ocak ayında 2012 yılının ocak ayına göre 44 ekmek daha az alabilecek, yüzde 8 daha az elektrik, yüzde 14 daha az doğal gaz kullanabilecek, yüzde 5 daha az kömür, yüzde 9 daha az odun alabilecek, 13 sefer daha az banliyo treni, 5 sefer daha az metro kullanabilecek” denildi.

ASGARİ ÜCRET YOKLUĞUN ÜCRETİ

Araştırmada, asgari geçim indirimi dahil ocak zammı ile net 773,98 TL olacak olan asgari ücretle, TÜİK Madde fiyatları üzerinden hangi mal için kaç saat çalışılması gerektiği de ortaya konuldu. Buna göre Asgari ücretli, 539 TL’lik ortalama kira giderini karşılamak için 157 saat çalışmak zorunda. Bu toplam çalışma süresinin yüzde 70’ini oluşturuyor. Asgari ücretli 1 kilo pirinç için 1 saat 15 dakika, bebek maması için 16 saat ter akıtmak durumunda. 1 kilo et için çalışılması gereken süre ise 7 saat.

Çocuğu olan asgari ücretlinin 463 TL’lik kreş parasını 19 günlük çalışmasıyla zor karşılayabileceğinin belirtildiği araştırmada, “Bir buzdolabı için çalışılması gereken süre, başka harcama yapmaksızın 327 saate denk geliyor. Erkek ayakkabısı için 35, kadın ayakkabısı için 23, çocuk ayakkabısı için 14 saat çalışılması şart. Asgari ücretli 1 kilo beyaz peynir için 4 saat, ayçiçek yağı için 2 saat çalışmak zorunda. Bununla birlikte 15 saatlik çalışma karşılığında 1 gömlek, 2 saatlik çalışma karşılığında 1 çorap alabiliyor. Ev eşyası almak için de yoğun bir çalışma gerekiyor. 1 masa 1 sandalye almak için asgari ücretlinin başka hiçbir şey almaksızın 24 saat, yaklaşık 3 gün çalışması gerekiyor” ifadeleri kullanıldı. ( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com