'Asgari'ye yüzde 8.65 zam

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2006'dan itibaren geçerli olacak asgari ücretin yüzde 3.65 oranında refah payı...

ANKARA - Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2006'dan itibaren geçerli olacak asgari ücretin yüzde 3.65 oranında refah payı dahil yüzde 8.65 oranında artırılarak 350.15 YTL'den 380.46 YTL'ye yükseltilmesini kararlaştırdı. İşverenin kerhen onay verdiği asgari ücret artış kararına, Türk-İş muhalefet şerhi koyarak muhalif kaldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere yaptığı dördüncü toplantısında zam oranını karara bağladı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Asgari ücrette belirlenen artış oranının tarafların tam olarak istediği doğrultuda olmadığını dile getirirken, artışın SSK primleri ve para cezaları gibi konuları ilgilendirdiğine dikkat çekti ve artış oranın belirlenmesinde bu unsurların da etkin rol oynadığını ifade etti.
Yüzde 3.65'lik refah payı
Murat Başesgioğlu, 2006 yılı için hedeflenen yüzde 5 enflasyon oranına yüzde 3.65'lik refah payı eklenerek yüzde 8.65 oranında artış yapılmasının karara bağlandığını belirtti. Yapılan 30.31 YTL'lik artışla asgari ücretin işverene maliyetinin 645.17 YTL olduğunu kaydeden Başesgioğlu, asgari ücretten 74.34 YTL SSK primi, 5.31 YTL işsizlik sigortası fonu, 67.70 YTL gelir vergisi, 3.19 YTL 19 YKr damga vergisi olmak üzere toplam 150.54 YTL kesinti yapılacağını kaydetti. 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren geçerli olacak ücret 282 dolara tekabül ediyor. Asgari ücret 16 yaşından küçük çalışanlar için yüzde 8.22'lik artışla brüt 450 YTL, net 322.43 YTL olarak, kapıcılar için de brüt 531 YTL, net 448.16 YTL olarak belirlendi.
İşçiler muhalif kaldı
Asgari ücret komisyonunda işveren ve hükümet tarafları fikir birliğine varırken, işçi kesimi ise bu karara muhalif kaldı. Komisyonda işverenleri temsil eden TİSK Yönetim Kurulu üyesi Ali Nafiz Konuk, belirlenen artış oranının beklentileri üzerinde çıkmış olmasına rağmen, kararı kabul ettiklerini açıkladı.
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Türkel ise Türkiye İstatistik Kurumu'nun komisyona sunduğu 508 YTL'lik rakamın dikkate alınmadığına işaret ederek şu açıklamayı yaptı:
'Açlık sınırı belli'
"Türkiye'de açlık sınırı belli, yoksulluk sınırı da belli. Asgari ücret üzerindeki vergi ve sigorta yükü yüksekliği de bizim için çok önemliydi ve biz bunu her toplantıda dile getirdik. Sosyal taraflar olarak her ikimizin de sıkıntısı var. Vergi ve sigorta primlerinin yüksekliği kayıt dışı ekonomiyi körükleyen ve bunun ötesinde de çalışan kesimin eline daha az ücret geçmesine neden olan bir durumdur. Sendika olarak hükümete yaptığımız çağrıyı burada yenilemek istiyoruz."
İndirim yapılmadı
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Türkel, asgari ücret üzerindeki vergi ve sigorta yükünün mutlaka azaltılması gerektiğini dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu konuda Türk-İş olarak özellikle kurumlar vergisinin indirilmesi yönünde atılan adımı takdirle karşıladığımızı açıklamak isterim. Asgari ücret üzerindeki vergi yükünden de hiç değilse beş puanlık bir indirimin sürpriz olarak hükümet tarafından önerileceğini bekliyorduk. Ancak maalesef üzgünüz, böyle talep gelmedi."