Asıl işsizlik yüzde 14!

Asıl işsizlik yüzde 14!
Asıl işsizlik yüzde 14!
CHP Genel Başkanı'nın dün gündeminde ekonomi vardı. Hükümeti bu alanda topa tutan muhalefet liderinin hedefinde TÜİK de vardı. Kılıçdaroğlu 'TÜİK rakamları çarpıtıyor. Gerçek işsizlik yüzde 14'ü geçti' dedi.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK / Arşivi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Köyüne dönen çalışıyor görünüyor. Onlar da işsiz sayılmıyor. Asıl işsizlik rakamı yüzde 14’lerde. Umudunu kaybedenler de var. Onlar da eklenince bu rakam yüzde 20’leri buluyor” dedi. Kılıçdaroğlu ekonomideki durumun artık endişe verici boyutlara çıktığını belirterek partisinin bundan sonra bu alanı daha yakın takip edeceğini ifade etti.
Kılıçdaroğlu, partisinin Plan Bütçe Komisyonu üyeleriyle birlikte düzenlediği ve ekonomi gazetecileriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada hükümetin ekonomi politikalarını topa tuttu. Türkiye İstatistik Kurumu’nu da eleştiren CHP Genel Başkanı özellikle işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Kılıçdaroğlu köye dönenlerin çalışır gibi gösterildiğini savunarak gerçek işsizliğin yüzde 14’ü aştığını ifade etti. Hükümetin 9 yılda 6 kez mali af çıkardığının altını çizen Kılıçdaroğlu “Ekonomik gelişmeler endişe veriyor” diye konuştu. 

Tarımda üretim düştü 
Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Büyüme için de imzaları attık, rekorlar kırdık deniyor. Bakın son 30 yıla. Üç aşağı beş yukarı büyüme oranları aynı. Rakamlara bakmıyoruz. Rakamlara baktığımızda bütün bu gerçekleri görmemiz mümkün. Tarımda istihdam artmış deniyor. Tarımda üretim düştü. Nasıl oldu da tarımda istihdam arttı?” Son yıllarda Merkez Bankası’nın bağımsızlığını kaybettiğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu , “Merkez Bankası Durmuş Yılmaz döneminden sonra bağımsızlığını kaybetti. Bu durum ekonomimiz açısından ciddi bir sorundur” dedi.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın açıkladığı harcama rakamlarına da dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Vatandaşın kazandığından 94 milyar fazla harcadığı açıklandı. Ekonomiyi başka birisi yönetmiyor ama Babacan bu harcama rakamlarını eleştiriyor. Vatandaş fazla para harcadıysa izlediğiniz ekonomi politikasının sonucudur bu” dedi.

Kılıçdaroğlu’dan ekonomi salvoları
9 yılda 6 defa mali af çıkardılar. Bu ne Uganda’da ne de Papua Yeni Gine’de görülür.
Büyüme ile ilgili ‘rekor kırdık’ deniyor ama son 30 yıla baktığında rakamlar hep aynı.
Tarımda istihdam artmış deniyor. Tarımda üretim düştü. Nasıl oldu da istihdam arttı?
Merkez Bankası, Durmuş Yılmaz döneminden sonra bağımsızlığını kaybetti.
OVP’deki ne TÜFE hedefi ne de cari açık hedefi gerçekleşti. Hedefler tutmuyor.

Farklı tablolar çiziliyor
Kılıçdaroğlu, Türkiye ekonomisiyle ilgili farklı bir tablo çizildiğini anlatarak, şu bilgileri verdi: “Olağanüstü ekonomik gelişmelere imza atan bir hükümet görüntüsü var. Gerçek böyle mi? Konusunu iyi belirleyen bir hükümet görüntüsü var. Gerçekler böyle değil. Mesela 2011 Orta Vadeli Program’da (OVP) TÜFE 5,3 olarak belirlenmişti. Gerçekleşen rakam ise 10,45. Cari açık için OVP’ye bakıyorsunuz hedef 42.2 milyar dolar. 2011’in gerçekleşmesine bakıyoruz 77 milyar dolar. Yüzde 65’lik bir sapma üstelik bir yıl içinde. ABD’den sonra en büyük açığı olan ülke Türkiye. Böyle bir açmazımız var.” Yurt dışından gelen fonların pembe tablolar çizdiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “O kadar yüksek faizi başka bir ülkeden alamıyorlar. Türkiye’den alıyorlar. Övmeyip de ne yapacak” dedi ve ekledi “O kadar açık bir yapı ki tümüyle sıcak paraya endeksli bir ekonomi politikamız var. Sıcak para gitti, ekonomi batıyor, sıcak para geldi durum iyi. İdare edip gidiyoruz.”

bigPara.com