Asım Kocabıyık'a veda

Asım Kocabıyık'a veda
Asım Kocabıyık'a veda

Borusan Holding’in kurucusu ve onursal başkanı Asım Kocabıyık, 88 yaşında tedavi gördüğü İstanbul ’da hayata veda etti. Cumhuriyet döneminin ilk sanayicilerinden olan Kocabıyık, Türk sanayisinin gelişmesinde büyük rol oynadı. Türk ekonomi ve sanayiinin dışa açılmasında da önemli misyonlar üstlenen işadamı, başta TÜSİAD olmak üzere iş dünyasının önde gelen örgütlerinde aktif rol aldı. Kocabıyık, işadamı kimliğinin yanında özellikle eğitim, kültür ve sanat alanlarında yürüttüğü sosyal sorumluluk çalışmaları ve hayırseverliği ile tanınıyordu. Kocabıyık’ın cenazesi bugün öğle namazının ardından Fatih Camii’nden kaldırılacak.
1924’te Afyon’un Tazlar Köyü’nde doğan Kocabıyık, iş hayatına 1944’te henüz öğrenciyken girişimci babasının kurduğu İstikbal Ticaret şirketinde çalışarak başladı. Sanayiye yatırımlarını 1958’de Borusan Boru Sanayii AŞ’yi kurarak hayata geçirdi. 1972’de Borusan Holding’i kurdu. 57 yıl başında bulunduğu Borusan Grubu’nda bugün 6 bin kişi çalışıyor. Kocabıyık, 2001 yılında yönetim kurulu başkanlığı görevini oğlu Ahmet Kocabıyık’a devrederek Borusan Grubu’nun kurucu-onursal başkanı oldu.


İş dünyası yasta
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: Özellikle yaptıkları yatırımlarla Türk sanayisinde büyük bir çığır açtı. Umarım bundan sonra da yatırımlarına devam ederler.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: O iş dünyası için duayen, genç girişimciler için bir rol modeldi. Katkıları hiç unutulmayacak.
Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar: Türkiye demir-çelik sektöründe duayen bir isimdi. İş dünyası çok şey öğrendi ondan.
Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan: Danışma kurulu üyemizdi. Bu ülke için verdiği emeği unutmayacağız. 

Pekmezle başladı, dev oldu

1924
Asım Kocabıyık’ın daha öğrenciyken çivi ve pekmez sattığı biliniyor.

1952
Tüm sorumluluk 28 yaşındaki Asım Kocabıyık’ın omuzlarına bindi.

1958
En ileri teknolojileri kullanarak Borusan Boru Sanayi’yi kurdu.

1972
Şirketlerini Borusan Holding AŞ bünyesinde bir araya getirdi.

1976
Türkiye için çok önemli bir yatırım olan Borusan Boru Gemlik tesisleri faaliyete geçti. 2001’de yönetim kurulu başkanlığını oğluna devretti.