Aşkale Çimento Van Çimento'yu satın aldı

ERZURUM - Doğu’nun sanayi lokomotifi olarak gösterilen ve en büyük ilk 500 sanayi kuruluşundan biri olan Aşkale Çimento’nun, Fransız çimento devi Lafarge grubundan Van Çimento’yu satın aldığı açıklandı.
Aşkale Çimento Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, yaptığı yazılı açıklamada, uzun süredir görüşmeler yaptıkları Lafarge grubu ile anlaşarak Van Çimento’yu 33 milyon avroya satın aldıklarını belirtti. Satış sözleşmesinin imzalandığını bildiren Yücelik, mütevazı bir ortaklıkla 16 yıl önce yola çıkan Aşkale Çimento’nun, Van Çimento ile birlikte gücüne güç kattığını ifade etti.
Aşkale Çimento’nun, Aşkale başta olmak üzere Erzurum, Trabzon, Erzincan, Gümüşhane ve Ağrı’da tesisleri bulunduğuna dikkati çeken Yücelik, şirketin her yıl düzenli olarak ortaklarına kar payı dağıtırken aynı zamanda kesintisiz olarak ciddi yatırımların altına imza attığını vurguladı. Krize rağmen Erzincan ve Gümüşhane’de, 2008 yılında temelini attıkları fabrikaların 2009 yılının ilk çeyreğinde üretime geçirildiğine dikkati çeken Yücelik şöyle dedi:
“Türkiye’de en zor şey ortak iş yapmak. Ülkemizde ortaklık kültürü çok zayıf. Oysa ülkemizin ve geri kalmış bölgelerimizin gelişebilmesi için ortaklık kültürünün çok büyük önemi var. Biz Aşkale Çimento olarak bunu başardık. 16 yılda 10 kat büyüdük. İlk gün beraber yola çıktığımız arkadaşlarla devam ediyoruz. Bizde, benim adamım senin adamın davası yok.
Şimdi Van Çimento ile birlikte yeni ufuklara açılıyoruz. Bizim için ihracat çok önemli. Trabzon Çimento ile birlikte bu anlamda güzel adımlar attık. Van Çimento, ihracat noktasındaki hedeflerimizi pekiştirecek. Hedefimiz İran ve Türk Cumhuriyetlerine daha çok satmak.” (aa)