Askeri personele grev hakkı

Askeri personele grev hakkı
Askeri personele grev hakkı
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - Grev yasakları daralıyor. Yeni düzenlemenin en ilginç maddesi ise askeri personeli ilgilendiriyor. Değişiklik kapsamında askeri personel de greve gidebilecek.
Hükümet , işçi ve işveren kesimi grev ve toplusözleşme yasası değişiklikleri kapsamında askeri işyerlerinde uygulanan grev yasağının kaldırılması konusunda uzlaşıldı. Anlaşılan metne göre, grev yasaklarının kapsamını düzenleyen maddeden askeri işyerleri çıkarılacak. Halen Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlıkları ve bu komutanlıklara bağlı yaklaşık 400 işyeri ve orduevlerinde grev yasağı uygulanıyor. Bu işletmelerde 23 bin sendikalı işçi bulunuyor. Bankacılıkta da grev yasağının kalkması gündemde. Ancak bu konuda henüz son nokta konulmadı. 

Yeni işkolu barajı binde 5
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, önceki gün yeni dönemde sendikal barajın yüzde 10’dan binde 5’e düşürüleceğini açıkladı. DİSK’in katılmadığı toplantıdan, Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve Çalışma Bakanlığı büyük ölçüde uzlaşarak ayrıldı. Yeni varılan anlaşma, grev ve toplusözleşme yasasında yapılacak değişiklikleri kapsıyor. Buna göre artık sendikaların toplusözleşme yapması için gerekli olan bir işkolunda yüzde 10 örgütlü olması şartı kaldırılacak. Bu koşul binde 5 olarak uygulanacak. Birden çok işyerini içeren işletmede ise baraj şartı yüzde 40’a indirilecek.

bigPara.com