Aslanlı Köşk Başbakan'ın yakın arkadaşı Ramsey'in oldu

Aslanlı Köşk Başbakan'ın yakın arkadaşı Ramsey'in oldu
Aslanlı Köşk Başbakan'ın yakın arkadaşı Ramsey'in oldu
Başbakan'ın yakın arkadaşı, Ramsey'in sahibi Remzi Gür, Halis Toprak'ın TMSF tarafından satışa çıkarılan Aslanlı Köşkü için 23.8 milyon dolar verdi

 

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılan Aslanlı Köşk, 23 milyon 800 bin lira bedelle Ramsey'in sahibi Remzi Gür adına ihaleye giren Hakan Beroğlu satın aldı. Toprak Grubu, Ahmet Akif Paşa Yalısı'na verilen fiyatı hatırlatarak satışa isyan etti. Grup, TMSF'yi mahkemeye verecek.

TMSF Binasında yer alan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen açık artırmada, 21 milyon 368 bin lira muhammen bedele sahip köşk, 16 milyon 150 bin lira üzerinde açık artırmaya sunuldu.
Toplam 69 kez pey sürülen ihale sonucunda Hakan Beroğlu, 23 milyon 800 bin lira bedelle köşkü satın aldı.  Köşk, İstinye Caddesi, Kayıkçı Hüseyin Sokak, No:82 İstinye, Sarıyer adresinde yer alıyor. Arsa ve su ahşap depo vasıflı 218 parseldeki, 8.721,73 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde, Aslanlı Köşk olarak nitelenen köşk, misafirhane ve eski eser bir bina bulunuyor. Arsa vasıflı 4 parseldeki, 1.478,17 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde ise hizmetlilerin ikamet ettiği 2 adet bina ve 1 adet misafirhane mevcut. Birlikte kullanılmakta olan parseller arasında ayırıcı duvar bulunmuyor. 1173 metrekare kullanım alanlı Köşk’te, bodrum, zemin kat ve 1 normal kat yer alıyor.
Bodrum kata ana giriş bahçeden sağlanmakta olup, bu katta ana mutfak bölümü, personel odası, depo, çamaşırhane, wc, hamam, sauna ve kapalı havuz bölümleri yer alıyor. Mutfakta alt kata ve üst kata yemek taşımaya yarayan çelik konstrüksiyonlu merdiven , yemek asansörü ve her türlü iyi kalite mutfak ekipmanları mevcut.
Zemin katta, giriş holü, oturma ve yemek odası bölümleri, mutfak ve mescit bölümü de bulunuyor. 1. normal katta merdiven holü, yemek ve oturma odası bölümleri, 1 adet şömine odası ile 2 adet yatak odası bölümleri yer alıyor.

 

 

HAPİS CEZASI ALMIŞTI

 

Remzi Gür'ün ismi Başbakan Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla gündeme gelmişti. Başbakan Erdoğan'ın ABD'de eğitim gören çocuklarının burs parasını ödediğini açıkladığı Gür, Ramsey mağazalarının da sahibi. Ayrıca Başbakan Erdoğan birçok yaz tatilini de Gür'ün Ekinlik Adası'ndaki lüks villasında geçirdi. Gür, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP milletvekili Mehmet Yıldırım'a Abdullah Gül lehine oy kullanması için rüşvet vermeye teşebbüs etme suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Avukatlarının soruşturmanın genişletilmesi ve yeni tanıklar dinlenmesi talepleri kabul eden mahkeme cezayı ertelemişti.

 

TOPRAK GRUBU İSYAN ETTİ

 

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Halis Toprak'a ait Aslanlı Köşkü 23.8 milyon liraya Remzi Gür'e satması Toprak Grubu'nu isyan ettirdi.  Gruptan yapılan açıklamada, 10 bin 120 m2 arsaya sahip İstinye Aslanlı Köşk’ün metrekare satış fiyatının sadece 1.470 dolara denk geldiğine işaret edilerek, şöyle devam edildi:  "TMSF tarafından dün ihale edilen 2 bin 242 m2 arsaya sahip ve Aslanlı Köşk’e yürüme mesafesinde olan Afif Paşa Yalısı 58 milyon TL bedelle satıldı. Metrekare satış fiyatı 16 bin 200 dolara denk geliyor. Buradan da görüleceği gibi 115 metre cepheli, Afif Paşa Yalısı’ndan neredeyse 5 kat fazla arsaya sahip Aslanlı Köşk’ün satış fiyatı ile Afif Paşa Yalısı’nın satış fiyatı arasında fahiş farkı söz konusu."

Aslanlı Köşk’ün değerinin 164 milyon dolar olması gerektiği iddia edilen açıklamada, satıştan dolayı oluşan 149.1 milyon dolarlık zararın TMSF’den talep edileceği kaydedildi. 


YARGIYA GİDİYORLAR


TMSF'nin Halis Toprak hasta yatağında yatarken Aslanlı Köşk’ü haczetttiği belirtilen açıklamada, bu haciz işlemi nedeni ile de TMSF aleyhine 70 milyon Dolar tutarında manevi tazminat davası, ayrıca Ahmet Ertürk aleyhine maddi ve manevi tazminat davaları açılacağı kaydedildi.  Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:  "Yargıya başvurmak bizim son tercihimizdi. Biz tüm gücümüz ile uzlaşmaya çalıştık. Hatta aslında biz alacaklı olduğumuz halde, TMSF’nin iddia ettiği borcun ödenmesi için tüm iyi niyetimizle, 8 Nisan 2009 tarihinde TMSF’ye ödeme planı sunduk.  Ahmet Ertürk Yönetim Kurulu Başkanı’mız Mehmet Toprak’a uzlaşma sağlanacağı yönünde söz verdiği halde, verdiği sözü tutmayıp, Grubumuzu batırmak için işlemlerini sürdürmekte olup, Grubumuzun anlaşma isteğini geri çevirmiştir. Türk yargısına güvenimiz sonsuz. Ancak Ahmet Ertürk’ün Halis Toprak’a kişisel kini nedeniyle yapılan bu haksızlıklar bizi çaresiz bıraktı." 

bigPara.com