Aslantepe 365 günde bitecek

Aslantepe 365 günde bitecek
Aslantepe 365 günde bitecek

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, işin aksaklık nedeniyle, yüzde 66?da olması gerekirken yüzde 24 seviyesinde bulunduğunu söyledi.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Galatasaray stadı için yeni ihalenin 27 Temmuz'da yapılacağını belirterek, 'İhalede istediğimizi almazsak biz yapacağız' dedi. Bayraktar, 540 günlük çalışma süresi olmasına rağmen stadın 365 günde biteceğini söyledi

Başbakan Erdoğan TOKİ’ye ‘Parasını bul ve bu işi yap’ dedi
İSTANBUL - Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yapımında yaşanan sorunlar nedeniyle ihalesi iptal edilen Türk Telekom Arena’nın (Galatasaray stadı) yeni ihalesini 27 Temmuz Pazartesi günü yapacaklarını açıkladı.
Bayraktar, Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat ile birlikte, Seyrantepe’de bulunan ve Aslantepe olarak anılan Türk Telekom Arena’nın şantiyesinde düzenlediği basın toplantısında, TOKİ’nin stadın yeni ihalesi için gazetelere ilan verdiğini söyledi. Bayraktar, “İhale gelir paylaşımı esasına göre açık ihale usulü ile yapılacak. İhale yerli ve yabancı inşaat firmalarına ve bunların kendi aralarında ya da finans kuruluşlarıyla yapacakları ortak girişimlere açık. Ancak uluslararası bir ihale değil. 17 Temmuz tarihi itibarıyla 5 firma ihale dosyası satın aldı. İhale tarihi 27 Temmuz Pazartesi günüdür” dedi.

‘Türkiye Cumhuriyeti projesi’
Erdoğan Bayraktar, ihalede bir sonuç alınmadığı takdirde, projeyi TOKİ olarak, kendilerinin yapacaklarını söyledi. Bayraktar, Türk Telekom Arena’nın ‘Türkiye Cumhuriyeti projesi’ olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu proje Türk spor camiasının projesidir. Projenin bugüne kadar olan seyri çok açık. Bugünden sonra projeyi engellemeye yönelik girişimler kamuoyu tarafından, Galatasaray camiası tarafından ve idaremiz tarafından çok ciddi bir şekilde takip edilecek. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu projenin arkasındadır. 27 Temmuz’da yapılacak ihalede istenilen netice alınmazsa TOKİ olarak hak ediş ödemesi tarzındaki ihale ile projeyi en kısa sürede tamamlayacağız.”

‘Ezikliğini duyuyoruz’
Projenin ne zaman bitirileceğine ilişkin soruya ise Bayraktar, “Yıl sonuna kadar değil, ama en kısa sürede bitecek. Kalan süre 540 gün olmasına rağmen, 365 günde tamamlamayı öngörüyoruz. Önümüzdeki yıl bu zamanlar bitirebiliriz” cevabını verdi. Türk Telekom Arena’nın TOKİ’nin projesi olduğunu anlatan Bayraktar, şöyle konuştu:
“Bir aksama olmuştur, bunun ezikliğini duyuyoruz. Şartların elverdiği ölçüde ne gerekiyorsa onu yapacağız. Başbakan’ın izni olmadan biz bu toplantıyı yapamayız. Başbakan’ın imzası var bu projede. Her şey onun bilgisi doğrultusunda oluyor. Başbakan da bu projenin yürümesini istiyor. Bizzat kendisi talimat verdi. Başbakan, ‘Sen kendin, TOKİ olarak parasını bul ve bu işi yap’ diye bize talimat verdi.”
Erdoğan Bayraktar, ilk ihalede olumsuzluk yaşandığı için bundan sonra ihaleye girecek firmaların finansman yapısına ve yaptığı çalışmalara bakacaklarını anlatarak, “Bundan sonra işi daha sıkıya alacağız.  Firmalardan gerekli yeterliliği görmezsek, TOKİ olarak gerekli harcamayı yaparak tamamlamaya çalışacağız” dedi.

‘İşlerimiz aksadı’
Erdoğan Bayraktar, ihalesi feshedilen Eren Talu Mimarlık ve Alke İnşaat ortak girişiminin, sağladıkları bütün olanaklara rağmen, aşama kaydedemediğini dile getirdi. Yüklenici firmanın bugüne kadar yaptığı çalışmalara ve ihalenin fesih sürecine de değinen Bayraktar, Türk Telekom Arena’nın Ali Sami Yen Stadı’nın bulunduğu arsa karşılığında yapıldığını anlattı.
Erdoğan Bayraktar, projenin bitirilmemesi nedeniyle TOKİ’nin Ali Sami Yen Stadı’nın arazisinin satış işlemlerine başlayamadığı için olumsuz etkilendiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Gelinen aşamada, işin onaylı iş programına göre yüzde 66 seviyesinde olması gerekirken, yüzde 24 seviyesinde bulunduğu, gerekli işçi, malzeme ve teçhizatın yüklenici firma tarafından sağlanamadığı, şantiyenin durma noktasına gelmiş olduğunun tespiti üzerine, aksi bir uygulamanın idaremizin sorumluluğunu doğuracağı neticesine varıldığından, yükleniciye noter kanalıyla 29 Mayıs 2009 tarihinde ikinci kez ihtarname gönderilmiştir. İhtarname ile verilen 30 günlük sürenin sonunda sözleşme gereği fesih kararı alınması zarureti hasıl olmuş ve iş 1 Temmuz 2009 tarihinde feshedilmiştir.”
Erdoğan Bayraktar, ihalenin iptal edilmesi nedeniyle işten çekilen yüklenici firma Eren Talu Mimarlık ve Alke İnşaat ortak girişiminin alacaklarıyla ilgili bir soruya, “Bu konular sözleşmede belli. O çerçevede çözülecektir” cevabını verdi. (aa)

Polat: Loca ve kombine alanların içi rahat olsun
Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Türk Telekom Arena’nın gecikmesinin, kulübü gerek sportif, gerekse ekonomik anlamda etkilediğini belirterek, “Arkaya dönüp ağlamak yerine, önümüze bakacağız” dedi.
Polat, Türk Telekom Arena inşaat şantiyesinde düzenlenen basın toplantısında, yeni dönemden beklentilerini dile getirdi. Yaşanan gecikmenin kendilerini etkilediğine değinen Polat, “Ancak daha önce de ifade ettiğim gibi, altında sayın Başbakanımızın da imzası olan bu proje, bazı gecikmeler olsa dahi muhakkak bitecektir” diye konuştu.
Adnan Polat, Galatasaray olarak gönüllerinden geçenin, gelecek sezonda maçlarını yeni statta oynamak olduğunu belirtti. TOKİ ile bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını anlatan Polat, “Bizler bu stadın zamanında bitirilebilmesi için elimizden gelen gayreti gösterdik, gerekli özveride bulunduk. Ama maalesef böyle talihsiz bir dönem yaşadık” ifadesini kullandı.
Galatasaray Kulübü olarak, stadın işletmesi, pazarlanması ve faaliyete geçmesinin ardından bakım onarım çalışmaları konusunda üzerlerine düşen çalışmaları yaptıklarını anlatan Polat, Türk Telekom Arena’dan loca ve VIP kombine alanların da içlerinin rahat olmasını istedi.

Hedef 105 milyon dolar
Polat, şunları söyledi: “Bu proje muhakkak bitecek. Yaptığımız satışların ödemelerini de, stat inşaatının bitiş tarihine göre yeniden organize edeceğiz. Kalan bölümlerin aynı heyecanla satın alınmasını rica ediyorum. Biz inşaatın biteceğinden şüphe etmiyoruz. Gecikme oldu ve böyle projelerde olabiliyor. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar da, ihale yoluyla ilerleme sağlanamaması halinde, kendilerinin bitireceğini söyledi. Kendilerine teşekkür ediyoruz.”
Polat, şu ana kadar sözleşmesi yapılan satışların 43 milyon dolara ulaştığını, hedeflerinin ise 105 milyon dolar olduğunu vurguladı.

52 bin kişi girip, 8 dakikada çıkacak
Galatasaray’ın Seyrantepe’de yapımına başlanan Türk Telekom Arena stadı 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır-kapanır tipte olacak. Toplam 4 bin 500 araçlık otoparkında, 3 bin araçlık bölüm de kapalı olacak. Stadyum, dünyanın en hafif çatısına ve en basit çatı kapanma mekanizmasına sahip.
Çatıda bulunan toplam 14 modül tek tek veya aynı anda kapatılabiliyor. Statta ışık geçirebilen şeffaf çatı sayesinde çimleri her gün ışık görebiliyor. Stat, İngiliz modeli olarak ifade edilen tribünlerin sahaya en yakın olduğu modele sahip. Statta, Galatasaray futbol takımı için 300 metrekarelik Wembley tipi özel soyunma odası tasarlandı. 

Logodan yürüyerek geçilecek

Galatasaray’ın oynamadığı maçlarda kullanılmak üzere iki yabancı takım için ekstra soyunma odaları da tasarlandı. Stadın girişinde GS logosundan oluşan dev bir yürüme rampası var. Taraftarlar, GS logosunun içinden geçerek stada girecek. 84 adet turnike var ve stada girişler turnike başına saate 660 kişi şeklinde planlanarak giriş-çıkış kolaylığı da sağlanıyor. Tüm katlara asansör var. Stat, 8 dakikadan az bir sürede boşalacak. GS tarafından kullanılacak konferans merkezi 365 gün açık olacak. Ayrıca statta, 2 bin metrekarelik spor ve fitness kulübü var. Bu kulüp, 2 kulvarlı ve 25 metreli bir havuz içeriyor.