ASO Başkanı Çağlayan bankaları 'fırsatçılık'la suçladı

ASO'nun 2005 ihracat ve vergi rekortmeni üyelerine ödül verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan ASO Başkanı Zafer Çağlayan, bazı dengeleri olumsuz etkilemiş olmakla birlikte piyasalardaki çalkantının geçici olduğunu, kriz tellallığı yapılmaması gerektiğini söyledi.

ANKARA - ASO'nun 2005 ihracat ve vergi rekortmeni üyelerine ödül verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan ASO Başkanı Zafer Çağlayan, bazı dengeleri olumsuz etkilemiş olmakla birlikte piyasalardaki çalkantının geçici olduğunu, kriz tellallığı yapılmaması gerektiğini söyledi. Bankacılık sektörünü Başbakan'a şikâyet eden Zafer Çağlayan, "Merkez Bankası 4 puan faiz artırdı. Mali sektör ise bunu fırsat bilip 10 puanın üzerinde faiz artışı gerçekleştirdi. Gecelik faiz yüzde 17.25'ken birçok banka yüzde 27-28'lik faizle kredi vermektedir. Bu da işletmeler üzerinde yük yaratıyor. Freni patlayan bazı bankalar bir günlük kredi için dört günlük faiz istedi" diye konuştu.
'Mikro eylem planı lazım'
ASO Başkanı Çağlayan, enflasyondaki artışın moral bozduğunu ifade ederek şöyle devam etti:
"Enflasyonla mücadele eden tüm ülkelerde zaman zaman iniş çıkışlar olmuştur. Önemli olan kazanımları geriye götürmeyecek davranışlarda bulunmaktır. Belki geriye gidiş olabilir. Merkez Bankası enflasyon hedeflemesi konusunda erken davrandı. Yüzde 5 konusunda acele etmenin bir anlamı yoktu." Zafer Çağlayan, acilen bir mikro eylem planı hazırlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da kayıt dışının kayda alınması için vergilerin ve sosyal güvenlik priminin düşürülmesini istedi.