ASO bölgesel asgari ücret istedi

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Başbakan Tayyip Erdoğan'dan bölgesel asgari ücret uygulamasına geçilmesini istedi. Erdoğan, yeniden göreve seçilen ASO Başkanı Çağlayan ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

ANKARA - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Başbakan Tayyip Erdoğan'dan bölgesel asgari ücret uygulamasına geçilmesini istedi. Erdoğan, yeniden göreve seçilen ASO Başkanı Çağlayan ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Çağlayan, Erdoğan'a bölgesel asgari ücrete geçilmesi ve zorunlu istihdamın kaldırılmasına ilişkin taleplerini aktardıklarını söyledi. Zorunlu istihdamın serbest piyasa ekonomisi ile bağdaşmadığını belirten Çağlayan, "Kaldırılmasının yeni iş kapılarını açacağını" ileri sürdü.
Çağlayan, Ankara, İstanbul ve Muş'ta aynı asgari ücretin uygulanmasının sıkıntı yarattığını kaydederek, "Farklı uygulama olabilir. Bölgesel asgari ücrete geçilebilir" dedi. Çağlayan, Erdoğan'ın taleplerine sıcak baktığını belirtirken, en kısa zamanda bu konularla ilgili rapor sunacaklarını ve hükümetle yeni bir çalışma yapacaklarını kaydetti.
İstihdamın ve yatırımların özel sektörce yapılacağını belirten Çağlayan, kendisine her gün en az beş iş başvurusu yapıldığını, bunun da Türkiye'nin eğitim ve istihdam politikası bulunmamasından kaynaklandığını anlattı. Üniversiteye kadar bir öğrencinin ailesine, 50 bin dolara mal olduğunu, bunun sonucunda da iş bulamaması nedeniyle gençlerin bunalıma girdiğini anlatan Çağlayan, "Çocuklarımız psikopat olsun diye mi 50 bin dolar harcıyoruz?'' dedi.