ASO ekonomik konuların MGK'da ele alınmasını istedi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO), MGK'da ekonomik konuların da ele alınması beklentisini not ettiğini, bu konuyu 'MGK'ya arz edeceğini' söyledi.

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO), MGK'da ekonomik konuların da ele alınması beklentisini not ettiğini, bu konuyu 'MGK'ya arz edeceğini' söyledi. ASO Yönetim Kurulu toplantısına katılan Alpogan, ekonomik güvenlik, belirli siyasi konulardaki gelişmelerin ekonomiyle olan ilişkisi konusunda ASO üyelerini dinlediğini, MGK'da ekonomik konuların da ele alınması yönünde beklenti olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Bu beklentiyi de not ettim. Biliyorsunuz gündemi hazırlama konusunda Genel Sekreterliğimiz, sadece MGK'ya öneride bulunabilir. Onun ötesinde bu konuda belki takdir yetkisi MGK'nındır. Bu itibarla ben bunu not ettim. Önümüzdeki dönemde ekonomik konuların MGK'ya gelip gelmeyeceği konusunda tabii ben arzda bulunacağım. Yanlız ortaya çıkan bir husus kendilerinin bu konularda bana fevkalade değerli ve fevkalade kapsamlı bilgiler vermiş olduklarıdır." Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Rusya gezisi sırasında, "KKTC konusunun da gündeme geleceği ve bu konuda MGK Genel Sekreterliği'nin bir açılımı bulunup bulunmadığına" ilişkin bir başka soruya karşılık Alpogan, "Yok, henüz yok" yanıtını verdi. ASO Başkanı Zafer Çağlayan da,
MGK Genel Sekreteri Alpogan ile çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunduklarını, artık siyasi istikrar konusunda endişelerinin bulunmadığı dönemden geçildiğini kaydetti.