Asrın projesi Nabucco'nun talibi arttı

Asrın projesi Nabucco'nun talibi arttı
Asrın projesi Nabucco'nun talibi arttı
Kriz Nabucco'ya yaradı, kredi kuruluşları projeye dahil olmak için yarışıyor. Ancak Nabucco Şirketinin, projenin uzamaması için ön finansman anlaşmasını bir an önce karar vermesi gerekiyor
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA- Hazar ve Ortadoğu doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşımayı amaçlayan Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi krizin nimetlerini toplayacak. 2011 yılında temeli atılacak olan Projenin içinde bulunmak için krizde ayakta duran dev kredi kuruluşları ve dünyaca ünlü boru şirketleri yürütücü ülkelerin kapısını çalmaya başladı.
Ancak, Nabucco Şirketinin, projenin uzamaması için ön finansman anlaşmasını bir an önce karar vermesi gerekiyor.

Yıl sonuna kadar süre
Nabucco Projesi kapsamında bu yılın sonuna kadar Nabucco şirketinin finans kuruluşlarından ön teklif alarak, projeyi hangi kaynakla gerçekleştireceğini ortaya koyması gerekiyor. Nabucco Şirketinin söz konusu kredi şirketini bu yılın sonuna kadar belirlememesi durumunda Nabucco Projesinin de gecikmesi söz konusu olacak. Ancak, söz konusu Projeye daha önce 250 milyon avro kredi vereceğini vaad eden bir kredi kuruluşunun, bu teklifinin 1 milyar avroya çıkardığı öğrenildi.
Ayrıca projeyle ilginenen diğer kredi kuruluşlarının da kriz nedeniyle çok düşük faizle yüklü miktarlarda kredi vermeye talip olduklarını Nabucco şirketi yetkililerine bildirdikleri belirtildi.

Önce ‘ön finansman’
Anlaşma çerçevesinde katılımcı ülkelerin kredi sağlanması konusunda yükümlülüğü bulunmazken, Enerji Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, “Finansman sağlanması için gerekli hukuki altyapı oluşturuldu.
Şu anda inisiyatif tamamen Nabucco şirketinde. Şirketin, finansmanı sağlayarak, bir an önce yatırım kararı vermesi gerekiyor” diye konuştu. Hayata geçirilmesi ‘hayal’ olarak nitelendirilen ancak, son dönemde bir çok doğalgaz tedarikçisi ülkeden destek alan Nabucco Projesi kapsamında önümüzdeki günlerde ön finansman görüşmelerinin tamamlanması gerekiyor. Nabucco ile ilgili finansman görüşmelerine ilişkin Türkiye tarafından projeyle ilgilenen üst düzey yetkili şunları anlattı:
“Proje destek anlaşmaları neticesinde ön finansman görüşmeleri yapılarak, ardından yatırım kararları ve kredi ile ilgili faiz ve vadesine ilişkin kısım belirlenme süreci oluşturulacak. Kredi kuruluşları ile ön kredi anlaşması yapılıyor. Kredi faiz oranlarına göre yatırım kararı verilecek. Şu anda kredi kuruluşları tarafından her hangi bir sorun yok.” 

Büyükler için kriz fırsat
Kriz nedeni ile kredi bulamama gibi bir risk olup olmadığına ilişkin soruya yetkili, şu yanıtı verdi:
“Bankalar kredi vererek ayakta duran kuruluşlar. Bazı bankalar bu kriz sürecinde battılar ama bazı bankalar hala yaşıyor. Kriz ortamında bir çok finans kuruluşu kredi vermekte zorlanıyor.
Ancak, Nabucco gibi birçok ülkenin desteğini almış proje için bir çok firma talip oldu. Kriz süreci bu tür uluslararası projeler için bir avantaj oluşturuyor. Daha önce 250 milyon avro destek vereceğini açıklayanlar bu rakamı 1 milyar avroya çıkardı. 

Boru şirketleri temasta
Nabucco bu anlamda çok şanslı. Kriz bu tür büyük projeler için daha maliyetsiz ve bol para ortamını sağlıyor. Ayrıca krizin ardından çelik fiyatları da düştü. Bu da projenin maliyetini aşağı çekiyor.”
Yetkili, “Boru imal eden firmalar özellikle projenin müşterisi olmak için Nabucco Şirketi ile temas halinde” diye konuştu.
Özellikle hangi firmaların talip olduğuna ilişkin sorumuza Yetkili, “Bütün dev şirketleri sıralasanız olur. Yani yok yok” yanıtını verdi. Yetkili, Projenin son durumuna ilişkin ise destek anlaşmalarının hâlâ devam ettiğini belirtti.