Assos'tan TIR geçirecek ÇED raporu yayımlandı

Dünyanın en güzel yörelerinden biri. Bir yandan Kaz Dağları’nda madenlerle tehdit altında, diğer yandan yeni ulaşım limanı projesiyle. Geçen yıl yazmıştım. Yazımın başlığı “Assos’tan TIR geçecek” ti. Aradan bir yıl geçti. Bir yaz daha geride kaldı. Uzun süredir uyuyan proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde yayımlanan ‘nihai ÇED raporu’ ile yeniden gündeme geldi.
Bakanlık Ayvacıkaltı Ulaşım Limanı olarak bilinen projenin ‘Çevresel Etki Değerlendirmesinin Olumlu’ olduğuna karar verdi. Dolayısıyla bölgede yaşayan ve projeye şiddetle karşı çıkan çevreciler de yeniden harekete geçti.
Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bülent Engin’in ‘bahçesinde nar yetiştiren çevreci kılıklı bir grup tuzu kuru’ olarak yorumladığı çevreciler ve yörede yaşayanlar bu projenin 2. derece SİT alanı olan bölgenin ekolojik, tarihi, kültürel yapısını bozacağı görüşünde ısrarlı.
Projenin ana amacının Ayvalık’la kamyon trafiğini kolaylaştırmak ve Midilli ile turizmin geliştirilmesi olduğunu anlatan proje karşıtları, bölgenin bu yatırımla imara açılacağını, doğal dengenin bozulacağını savunarak yeniden mücadeleye hazırlanıyor.
Mitolojide adı ‘Işıklar Sahili’ olarak bilinen bölgede ne yazık ki ‘kalkınmacı’ tehdit sürüyor.

bigPara.com