Asya borsaları yine düştü Avrupa tepki çıkışında

Asya borsalarındaki düşüş sürerken dün öğleden sonra Avrupa borsalarında toparlanma yaşandı. Avrupa borsalarındaki bu yükseliş emtia fiyatlarındaki düşüşün durmasının etkisiyle alım gelen madencilik sektörü önderliğinde gerçekleşti.

İSTANBUL - Asya borsalarındaki düşüş sürerken dün öğleden sonra Avrupa borsalarında toparlanma yaşandı. Avrupa borsalarındaki bu yükseliş emtia fiyatlarındaki düşüşün durmasının etkisiyle alım gelen madencilik sektörü önderliğinde gerçekleşti. Bir önceki gün yaşanan şok düşüşlerle dünya borsalarını da sarsan Japonya, Hindistan ve Kore borsasında işlem gören hisseler dün de değer kaybetmeyi sürdürdü. Asya'nın en büyük borsası Tokyo'da Nikkei Endeksi, yüzde 1.63 düşüşle son üç ayın en düşük seviyesinden kapandı. Borsalardaki düşüşlerin nedeni olarak global likidite endişesi öne çıkıyor. ABD'nin faiz artırımlarını sürdüreceği, Avrupa'nın da faiz artıracağı ve Japonya'nın da bu seriye katılacağı beklentileri paranın borsalardan kaçmasına neden oluyor.
Avrupa borsalarındaki toparlanma ise son günlerdeki sert düşüşe tepki niteliğinde görülüyor. Borsalarda bir süre çıkış yaşansa bile dünyada yükselen faiz oranları yüzünden hisselerden kaçışın süreceğini belirten uzmanlar, "Birkaç yıl hisse senetlerine yatırımın kazanç kapısı olma şansı zayıf"dedi.
Otomotiv hisseleri satışta
Dün öğleden sonra gelen alımlarla Fransa'da CAC Endeksi yüzde 2.50, Almanya'da DAX yüzde 2.44, İngiltere'den FTSE Eurotop 100 ise yüzde 2.24 yükseldi.
Tokyo Nikkei Endeksi: Önceki güne göre yüzde 1.63 düşüşle 15 bin 599 puana indi. Uzmanlar, ABD istikrara kavuşmadan Japonya'da piyasanın 'gerginliğini' sürdüreceğini ifade etti. Japonya'da yaşanan düşüşte otomotiv firmaları ve bankalar etkili oldu.
Hindistan BSE Endeksi: Önceki gün 2 saatte yüzde 10 düşünce işlemlere bir saat ara verilmişti. Dün güne düşüşle başlamasına karşın Hindistan Borsası tepki vererek günü 3.57 çıkışla kapattı.
Seul Borsası: Dün öğle saatlerinde, son 8 haftanın en düşük düzeyini gördükten sonra, günü yüzde 0,65 düşüşle kapattı. Uzmanlar, Kore ekonomisinin, büyük oranda ABD ve Çin'e ihracata dayandığını, ABD ekonomisindeki yavaşlamanın, Kore ihracatına da darbe olacağını kaydetti. Hong Kong, Tayvan, Singapur, Avustralya ve Yeni Zelanda borsalarında da kayıplar yaşandı.
Wall Street: Önceki günü düşüşle tamamlayan Nasdaq, yılın en düşük seviyelerine inmişti. Son 10 seansın 9'unda gerileyen Nasdaq dün açılışta yüzde 0.76 puan yükselişle 1596 puan, Dow Jones ise yüzde 0.38 artışla 11 bin 166 puanda bulunuyordu.