Asya kaplanı oyun dışı kalıyor

Asya kaplanı oyun dışı kalıyor
Asya kaplanı oyun dışı kalıyor
HTC hisseleri dün borsada dibi gördü, şirketin sonunun Nokia gibi olmasından endişeleniliyor.
Haber: Can Mumay / Arşivi

Asya ’nın en büyük telefon üreticisi High Tech Computer (HTC) borsada 7 yılın dibini gördü. Tayvan Taipei borsasında işlem gören HTC hisseleri dün yüzde 16 düşerek 6.57 dolara indi. Bu rakam 26 Aralık 2005’ten beri firmanın gördüğü en düşük rakam oldu. Akıllı telefon pazarında Apple ve Samsung’dan sonra en yenilikçi modelleri üretmesi ile tanınan HTC bir çıkış kapısı arıyor. Firmanın çıkış bulamazsa sonunun BlackBerry ve Nokia gibi olmasından endişeleniliyor.
HTC’nin hisseleri 2011’de 2010 yılına göre yüzde 42 değer kaybetmişti. Bu yıl ise daha tamamlanmadan HTC’nin hisseleri sene içinde toplam yüzde 52 düştü. Firmanın yıl başında 112 milyar dolar olan piyasa değeri şu anda 56 milyar dolar civarında. Firma ise şirketin üzerinde kara bulutlar dolaştığı kanısında değil. 2.1 milyar dolarlık gelirden 117 milyon dolar net kâr eden firma Ar-Ge ve reklama çok para harcadığı için ortaya böyle bir tablo çıktığını söylüyor.

Neler yaşandı?
HTC hisseleri bu yıl yüzde 52 düştü. HTC’nin satışları bu yıl yüzde 43 düştü.Apple son 1 buçuk ayda 79 milyar dolar kaybetti piyasa değerinden. HTC son mali çeyrekte 2.1 milyar dolar gelir elde edip sadece 117 milyon dolar kâr elde etti.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Blackberry

  ,

  HTC

  ,

  Apple

  ,

  Piyasa

  ,

  Asya

  ,

  Para

  ,

  Telefon

  ,

  Samsung

  ,

  Ar-Ge

  ,

  firma

  ,

  Aralık