Asya ve Ortadoğu'nun iştahı et fiyatlarını 20 yılın zirvesine taşıdı

Asya ve Ortadoğu'nun iştahı et fiyatlarını 20 yılın zirvesine taşıdı
Asya ve Ortadoğu'nun iştahı et fiyatlarını 20 yılın zirvesine taşıdı
Asya ve Ortadoğu ülkelerindeki yoğun talep ile ABD ve Avustralya gibi büyük et ihracatçısı ülkelerin üretimlerini kısmaları, gelişmekte olan ülkeleri vurdu. Fiyatlardaki artışın daha da sürebileceği ifade ediliyor

İSTANBUL - Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) et fiyatları endeksi Türkiye ’nin kırmızı et fiyatları konusunda yaşadığı sıkıntıların tüm gelişmekte olan ülkelerde de söz konusu olduğunu gösterdi. Dünyada gıda fiyatları için gösterge olarak kabul gören FAO’nun et endeksi tarihi bir artış oranı ile 20 yılın zirvesine çıktı. Et fiyatındaki artışta özellikle Asya ve Ortadoğu ’nun yoğun et talebinin de etkili olduğu belirtiliyor.
Sadece ağustos ayında yüzde 16 düzeyinde gerçekleşen et fiyatlarındaki bu hızlı artış ile ilgili içlerinde Türkiye’nin de olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki talep artışı gösteriliyor. FAO’ya göre, gelişmekte olan ülkelerde et ürünlerine olan talep, gelirlerin, nüfus artması ve kentleşme nedeniyle yükseliyor. FAO, geçen yıl 228 milyon ton olan küresel yıllık et üretiminin 2050 yılına kadar 468 milyona çıkacağını, aynı sürede büyükbaş hayvan nüfusunun 1.5 milyardan 2.6 milyara çıkacağını tahmin ediyor. Örgüt talebin ise yine bu 50 yıl içinde yine gelişmekte olan ülkelerde üç katına çıkacağına dikkat çekiyor. 

Ortadoğu ve Asya’dan talep çok
Fiyatların artmasında özellikle ABD ve Avustralya gibi önde gelen et ihracatçısı ülkelerde yaşanan üretim düşüşü etkili oldu. Avustralya ve Latin Amerika’da yaşanan aşırı kuraklıklar, 2000’lerin başında görülen düşük et fiyatları ve yüksek üretim maliyetleri de et üretiminin azalmasında önemli rol oynadı. FAO’nun hayvancılık alanındaki uzmanlarından Pedro Arias konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Ortadoğu ve Asya’dan hem dana hem de kuzu eti için sürekli bir talep görülüyor. Ancak gelen bu talep sürülerin azlığından dolayı karşılanamıyor” dedi.
Et fiyatlarındaki hızlı artış, Şikago Ticaret Borsası’nda (CBOT) normal dönemlerde sakin seyreden canlı hayvan kontratlarına olan talebi de artırdı.
Bu piyasaya spekülatif amaçlı para girişiyle, işlemlerde yılbaşına göre yaklaşık üçte bir oranında artış görüldü. Ancak sektördeki uzmanlar fiyatlardaki artışın arkasında bu piyasaya giren sıcak paradan çok arz ve talepten kaynaklanan faktörlerin etkili olduğunu belirtiyor. Çin ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerde büyüyen orta sınıfın daha fazla proteinli gıda talebi fiyatların hızla tırmanması, ortaya çıkan et arzının karşılanmasını zorlaştırıyor.

Gıda enflasyonu tehdidi
Et fiyatlarındaki bu artışın diğer tarımsal emtia ürünlerindeki hızlı artış ile birlikte düşünüldüğünde gıda enflasyonu tehdidi doğuruyor. Aşırı sıcaklar nedeniyle üretimi düşen buğdaydaki fiyat rallisi ile tüm yazı geçiren piyasalar özellikle Rusya’daki hububata getirilen ihracat yasağı nedeniyle boğa piyasasına engel olamamıştı.
Tarımsal ürünlerde ileri teslim vadeli sözleşme alım satımlarında dünyanın bir numaralı ticaret borsası olan CBOT’ta fiyat bu sıkıntılar nedeniyle 22 ayın zirvesine çıkmış ve 750 cent bushel seviyesini geçmişti. Buğday fiyatları halen geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48,6 daha yukarıdan işlem görüyor. Buğdayı diğer gıda ürünleri de takip ediyor. (Radikal)