Asyalı uzaylının lideri Türkiye

Asyalı uzaylının lideri Türkiye
Asyalı uzaylının lideri Türkiye
Kendi uydularını fırlatarak uzay yarışına katılan Türkiye, Asya Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü'nün de genel sekreterlik görevini üstlendi.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

2011 yılında Rasat, 2012 yılında Göktürk-2 uydusunu kendi imkânları ile üreten ve yörüngeye oturtarak uzay yarışında “Ben de varım” diyen Türkiye , Çin, Bangladeş, İran , Moğolistan, Pakistan, Tayland ve Peru’nun da üyesi olduğu Asya Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü’nün genel sekreterliğini üstlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Türkiye’nin genel sekreterlik yarışında katılımcı tüm ülkelerin desteğini aldığını belirtti.
Ergün, kısa adı APSCO olan Asya Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü’nün 1’inci olağanüstü toplantısının 30 Ekim’de Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleştirildiğini belirterek, toplantıya APSCO üyesi sekiz ülke temsilcilerinin katıldığını bildirdi. Ergün, genel sekreterlik seçimi için 6 ülkenin aday gösterdiğini, yapılan gizli oylamada en yüksek oyu Türkiye’nin aldığını, Türkiye adına TÜBİTAK BİLGEM Program Yönetimi Ofisi Direktörü Celal Ünver’in APSCO’nun 5 yıl süre ile 2’nci genel sekreteri olarak seçildiğini bildirdi. Genel sekreterin örgütte CEO olarak en üst düzey yönetici olduğunu belirten Ergün “Türkiye’nin ekonomik alandaki başarıları da bu sonuçta önemli bir rol oynamıştır” değerlendirmesini yaptı. 

10 yıl içinde kendi uydumuzu yapacağız

Ergün bugün itibariyle Türkiye’nin uzay alanındaki çalışmalarda önemli yetkinlikler kazandığını belirterek, geçmişte ise gözlem uydusu, haberleşme uydusu gibi uyduları yapabilme imkânına da, yeteneğine de sahip olmadığını hatırlattı. “Türkiye parayı verip, başkasından satın alıp, başkasına fırlattırıyordu” diyen Ergün, “Türkiye gözlem uydularını kendisi yapabilen bir ülke haline geldi. Uyduların fırlatılacağı platformlar, sistemler üzerinde çalışıyor. Türkiye 10 yıl içinde hem haberleşme uydularını yapmayı, hem bunları fırlatmayı hem de kendi füze savunma sistemlerinde kendine özgü teknolojileri geliştirmeyi başarabilecek” dedi.

bigPara.com