Ataköy'deki TOKİ arsası Kızılay'ın oldu

İSTANBUL  - Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ), açık artırmayla satışa çıkardığı Ataköy 9-10. Kısımdaki 2 bin 57. 54 metre karelik arsayı 1 milyon 852 bin lira ile Kızılay aldı. İhaleye Türk Kızılayı adına katılan Kızılay Bakırköy Şube Başkanı İbrahim Ethem Veli, uzun zamandır ‘Sevgi Evi’ dedikleri çok kapsamlı bir huzurevi yapmak için bir arsa aradıklarını belirtti. TOKİ’nin Ataköy’deki böyle bir arsası olduğunu öğrendiklerinde TOKİ’ye, bu arsayı kendilerine tahsis etmesi için başvurduklarını dile getiren Veli, şöyle konuştu:
“Ancak, sanırım mevzuat gereği böyle bir şeyin olamayacağı söylendi bize ve satışı söz konusu oldu. Biz de bu ihaleye katıldık. Burayı huzurevi yapmak için aldık. Ancak, daha uygun bir amaç için de kullanılabilir. Arsadaki Atatürk’ün heykeli ve Selanik evini de yapılacak olan projede uygun bir şekilde kullanacağız ve muhafaza edeceğiz. Hatta bunlar daha da iyileştirilebilir.”
Veli, arsanın fiyatı hakkında ise kendilerinin daha uygun bir fiyat beklediklerini, ancak ticari olarak düşünüldüğünde fiyatın ‘çok iyi’ olduğunu söyledi.

‘Huzurevi falan kesinlikle yaptırmayız’
Ataköylüler Derneği Başkanı Özcan Atamer ise ihalenin ‘adrese teslim’ ihale olduğunu söyledi. Arsanın bulunduğu yerin Ataköylüler tarafından resmi bayramlarda tören alanı olarak kullanıldığını belirten Atamer, “Şimdi burayı Kızılay aldı. Huzurevi yapacaklarını söylüyorlar ama burada huzurevi falan kesinlikle yaptırmayız. Bütün yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” diye konuştu. Atamer, arsanın satış fiyatının da ‘çok ucuz’ olduğunu iddia ederek, Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi ve Ataköy 9.10 Kısım Muhtarlığı’nın arasında bulunan bu arsanın metre karesinin en aşağı 4 bin lira olması gerektiğini savundu.

‘Bizi ihaleye sokmadılar’
Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ise konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Bakırköy Belediye Meclisi’nin dünkü toplantısında oybirliğiyle ihaleye katılma kararı aldıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:
“TOKİ, şehircilik ilkelerini hiçe sayarak arsa satmaya devam ediyor. Arsanın satış şartnamesinin hukuka aykırı olmasından ötürü satışın iptali için mahkemeye vereceğiz. Niçin ihaleye ‘Sadece Bakanlar Kurulu tarafından tüzüğü kabul edilen dernekler ihale katılabilir’ hükmü konmuş anlayabilmiş değilim. Bakırköy Belediyesi olarak bizi bile ihaleye sokmadılar. Yurttaşlarımızdan bu ihale ile ilgili çok şikâyet aldık. Belediye olarak hukuksal mücadelemizi sonuna kadar götüreceğiz.” (Radikal)